HomeKultura

Dwudziestu dziewięciu pianistów weźmie udział w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina w Warszawie

Dwudziestu dziewięciu pianistów weźmie udział w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina w Warszawie

Dwudziestu dziewięciu pianistów weźmie udział w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Przesłuchania rozpoczną się 1 lutego w Filharmonii Narodowej.

”Jest to nasze wprowadzenie do Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, repertuar pianistów wyłącznie Chopinowski, a nagrody nie tylko pieniężne, ale przede wszystkim przepustki do wielkiego konkursu chopinowskiego, który odbędzie się już w październiku tego roku” – mówi rzecznik Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Piotr Wojciechowski.

Pierwsza i druga nagroda upoważnia do uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim z pominięciem eliminacji wstępnych. Wielu laureatów konkursu krajowego odnosiło potem sukcesy na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim: Janusz Olejniczak, Krystian Zimerman, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Świtała czy Rafał Blechacz.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina po raz pierwszy odbył się w 1968 roku i należy obecnie do najważniejszych krajowych konkursów pianistycznych. Organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, adresowany jest do polskiej młodzieży muzycznej: studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia. Najbliższa edycja odbędzie się Warszawie w dniach 1-9 lutego 2020 roku.

Program konkursu obejmuje wyłącznie utwory Fryderyka Chopina: dwa pierwsze etapy to recitale solowe, w finale pianiści wykonają wybrany koncert fortepianowy z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Marka Pijarowskiego. W jury Konkursu zasiądą wybitni pianiści i pedagodzy: Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Katarzyna Popowa-Zydroń (Przewodnicząca), Marta Sosińska, Wojciech Świtała, Waldemar Wojtal i Paweł Zawadzki.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Dorota Piotrowska/kwi/kj

COMMENTS