HomePOLSKA

“Dwucyfrowa stopa bezrobocia to jest niebezpieczna granica, którą w tym roku możemy potencjalnie osiągać”

“Dwucyfrowa stopa bezrobocia to jest niebezpieczna granica, którą w tym roku możemy potencjalnie osiągać”

Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw zmniejszyło się w kwietniu o ponad 150 tysięcy osób. Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś dane dotyczące firm, które zatrudniają więcej niż dziewięciu pracowników. Najnowsze dane GUS-u były jednym z tematów rozmów na Europejskim Kongresie Gospodarczym online. Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego powiedział, że w najbliższych miesiącach spodziewany jest dalszy spadek zatrudnienia.

“Możemy się spodziewać, że bezrobocie będzie rosło” – powiedział Andrzej Kubisiak. “Prognozy Komisji Europejskiej i Międzynarodowego Funduszu Walutowego sugerują, że to jest sytuacja z którą nie mieliśmy do czynienia nawet od czasów wojennych. Trzeba kalkulować, że skala wpływu tego zjawiska na rynek pracy będzie wyraźna. Dwucyfrowa stopa bezrobocia to jest niebezpieczna granica, którą w tym roku możemy potencjalnie osiągać”- mówił.

Sytuacja na rynku pracy częściowo wiąże się z ograniczeniami, które wprowadzono na czas walki z pandemią koronawirusa. Anna Wicha, prezes grupy Addeco powiedziała, że niektóre firmy musiały ograniczyć swoją działalność do zera. Dodała, że wielu branżom będzie trudno wrócić do normalności, co może się przełożyć na wzrost bezrobocia.

“Z pewnością czeka nas zmiana formuły pracy w restauracjach, hotelach i w branży logistycznej” – mówiła Anna Wicha. “Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jaki ta zmiana będzie miała wpływ na biznesy i miejsca pracy”.
Według danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w Polsce wyniosła w kwietniu około 5,7 procent.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Mytlewski/w dyd

COMMENTS