HomeŚwiat

Dwóch 15-latków skazanych na dożywocie i 15 lat więzienia. Gdy mordowali mieli po trzynaście lat

Dwóch 15-latków skazanych na dożywocie i 15 lat więzienia. Gdy mordowali mieli po trzynaście lat

Trybunał Karny skazał dwóch 15-latków odpowiednio na dożywocie i 15 lat więzienia. To kara za zabicie 14-letniej dziewczynki. Gdy ją mordowali mieli po trzynaście lat.

Sąd w Dublinie skazał na dożywocie jednego nastolatka za zamordowanie 14-letniej dziewczynki w maju ubiegłego roku na dożywocie, drugi z oskarżonych dostał piętnaście lat więzienia.

W chwili popełnienia zabójstwa obaj mieli po trzynaście lat. Ciało 14-letniej Any Kriegel zostało znalezione po szeroko zakrojonych poszukiwaniach w opuszczonym wiejskim domu w jednej z wiosek na zachód od Dublina 17 maja 2018 r.

Matka dziewczynki zgłosiła policji jej zaginięcie trzy dni wcześniej. Nastolatka była naga, na nogach miała tylko skarpetki oraz owiniętą wokół szyi charakterystyczną niebieską taśmę używaną na budowach, W pomieszczeniu, w którym ją odnaleziono były też fragmenty jej ubrania.

Wyniki specjalistycznych badań wykazały, że Ana padła ofiarą napaści seksualnej, była też ciężko pobita. Policja bardzo szybko wpadła na trop zabójców i aresztowała dwóch chłopców, którzy mieli po trzynaście lat. Po raz pierwszy tak młodzi chłopcy w Republice Irlandii, których nazwisk ani nawet imion nie można było podać ze względów prawnych, ponieważ obaj są nieletni, zostali osądzeni w Centralnym Trybunale Karnym w Dublinie.

Oskarżeni, których nazwano tylko jako chłopiec A i chłopiec B, nie przyznali się do popełnienia zbrodni.

Proces w tej głośnej sprawie rozpoczął się w kwietniu 2019 roku. Podczas rozprawy, w której uczestniczyli Patric i Geraldine Kriegel, rodzice zamordowanej Anny Kriegel, oskarżeni przedstawiali różne wersje swoich zachowań w dniu, w którym zamordowano dziewczynkę.

Nie przyznawali się do winy, jednak eksperci od kryminalistyki przedstawili badania DNA oraz inne dowody wskazujące, że obaj uczestniczyli w tej makabrycznej zbrodni. Obciążał ich między innymi zapis z monitoringu, który zarejestrował moment, jak obaj szli z dziewczynką koło wiejskiego domu, w którym odnaleziono ciało nastolatki.

W czasie rozprawy okazało się, że Ana urodziła się w Rosji 18 lutego 2004 roku i została adoptowana przez Geraldine i Patric Kriegél dwa i pół roku później. Z wywiadu środowiskowego wynikało, że dziewczynka była w szkole zastraszana przez rówieśników.

Ława przysięgłych złożona z ośmiu mężczyzn i czterech kobiet wydała po sześciu dniach obrad 18 czerwca tego roku jednomyślny wyrok. Brzmiał on: winni zamordowania nastolatki. Teraz sędzia Paul McDermott skazał 15-letniego chłopca A na dożywocie, ale jego sprawa zostanie rozpatrzona po 12 latach i wtedy można będzie uznać, czy zasługuje na wcześniejsze wyjście zza krat czy nie. Chłopiec A został uznany za winnego napaści seksualnej, a także napaści fizycznej, która spowodowała śmierć Anny.

Chłopiec B, również piętnastolatek, został skazany na 15 lat za zabójstwo Anny, ale sędzia nakazał zbadanie jego sprawy za osiem lat. McDermott dodał podczas rozprawy, że oba wyroki były proporcjonalne do ciężaru przestępstwa. Zauważył, że żaden z oskarżonych nie cierpiał na chorobę psychiczną, choć mówiąc o tym, że będą mogli się starać o przedterminowe wyjście na wolność, wziął pod uwagę ich wiek i możliwości resocjalizacji.

Red. Kazimierz Sikorski/PolskaPress AIPCOMMENTS