3.7 C
środa, 24 kwietnia, 2024

Dwa gole Lewandowskiego. Grała Liga Mistrzów

Robert Lewandowski strzelił dwa gole, a jego Bayern Monachium wygrał u siebie z Benficą Lizbona 5:1 (3:0) w meczu 5. kolejki grupy E piłkarskiej Ligi Mistrzów.

Polski napastnik dwukrotnie trafiał głową po dośrodkowaniach Joshuy Kimmicha – najpierw w 36., a później w 51. minucie. To jego 50. i 51. bramka w Champions League, a w strzeleckiej klasyfikacji wszech czasów tych rozgrywek awansował na 6. miejsce, wyprzedzając Francuza Thierry’ego Henry. Dwukrotnie trafił też Arjen Robben (13. i 30. min), a jedną Franck Ribery (76. min). Honorowego gola dla gości strzelił Gedson Fernandes (46. min).
W innym spotkaniu tej grupy, AEK Ateny przegrał z Ajaxem Amsterdam 0:2 (0:0). Oba gole strzelił Dusan Tadić – w 68. minucie z rzutu karnego i cztery minuty później po podaniu Klaasa-Jana Huntelaara. Gospodarze od 67. minuty grali w osłabieniu, gdy po drugiej żółtej kartce z boiska został usunięty Marko Livaja.
W tabeli prowadzi Bayern (13 pkt) o dwa punkty przed Ajaxem (11 pkt) – te dwa zespoły zapewniły sobie awans do 1/8 finału. Benfica (4 pkt) wystąpi w 1/16 finału Ligi Europy, a AEK (0 pkt) odpada z europejskich pucharów.
W ostatniej kolejce fazy grupowej, 12 grudnia Ajax zmierzy się z Bayernem, a Benfica z AEK

Olympique Lyon zremisował z Manchesterem City 2:2 (0:0) w meczu 5. kolejki grupy F. Dwa gole dla francuskiej drużyny strzelił Maxwel Cornet (55. i 81. min), a dla „The Citizens” trafiali Aymeric Laporte (62. min) i Sergio Aguero (83. min).
W drugim spotkaniu tej grupy, Hoffenheim przegrało z Szachtarem Donieck 2:3 (2:2). Goście prowadzili po bramkach Ismaily’ego (14. min) i Taisona (15. min). Dla gospodarzy trafiali Andrej Kramarić (17. min) i Steven Zuber (40. min) i do przerwy był remis. Decydującego gola w drugiej doliczonej minucie do drugiej połowy (90+2. min) strzelił Taison.
Liderem tabeli jest Manchester City (10 pkt), który zapewnił sobie awans do 1/8 finału. Trzy punkty traci Olympique, a pięć – Szachtar. Drużyny z Ukrainy i Francji 12 grudnia zagrają o drugie miejsce w fazie pucharowej Champions League. 7 punktów traci Hoffenheim (3 pkt), które przy korzystnych wynikach może jeszcze wystąpić w 1/16 finału Ligi Europy.

Juventus wygrał z Valencią 1:0 (0:0) w meczu 5. kolejki grupy H. Jedynego gola w 58. minucie strzelił Mario Mandžukić. W bramce turyńczyków 90 minut rozegrał Wojciech Szczęsny.
W innym spotkaniu tej grupy, Manchester United pokonał zespół Young Boys Berno także 1:0 (0:0) po bramce w pierwszej doliczonej minucie do drugiej połowy (90+1. min) Marouane’a Fellainiego.
Juventus i Manchester United zapewniły sobie awans do 1/8 finału. W tabeli prowadzą mistrzowie Włoch (12 pkt) o dwa punkty przed „Czerwonymi Diabłami”. W 1/16 finału Ligi Europy zagra Valencia (5 pkt), a Young Boys (1 pkt) odpadli z pucharów.
W ostatniej serii spotkań, 12 grudnia Young Boys zmierzą się z Juventusem, a Valencia z Manchesterem United.

AS Roma przegrała z Realem Madryt 0:2 (0:0) w spotkaniu 5. kolejki grupy G. Gole dla „Królewskich” strzelili Gareth Bale (47. min) i Lucas Vazquez (59. min).
W innym meczu tej grupy, CSKA Moskwa przegrał z Viktorią Pilzno 1:2 (1:0). Gospodarze objęli prowadzenie w 10. minucie po trafieniu Nikoli Vlasicia. W 56. minucie wyrównał Roman Prochazka, a w 81. minucie wynik ustalił Lukas Hejda.
Real i Roma są już pewne gry w 1/8 finału. Liderem są madrytczycy (12 pkt) o trzy punkty przed rzymianami. Osiem punktów tracą Viktoria i CSKA – jeden z tych zespołów wystąpi wiosną w 1/16 finału Ligi Europy.
W ostatniej kolejce, 12 grudnia Real podejmie CSKA a Viktoria – Romę.

AEK Ateny przegrał z Ajaxem Amsterdam 0:2 (0:0) w meczu 5. kolejki grupy E. Oba gole strzelił Dusan Tadić – w 68. minucie z rzutu karnego i cztery minuty później po podaniu Klaasa-Jana Huntelaara.
Zespół z Amsterdamu ma 11 punktów i dzięki zwycięstwu zapewnił sobie awans do 1/8 finału. AEK nie wywalczył ani jednego punktu i na pewno zajmie ostatnie miejsce w grupie.
W innym spotkaniu, ale w grupie G CSKA Moskwa przegrał z Viktorią Pilzno 1:2 (1:0). Gospodarze objęli prowadzenie w 10. minucie po trafieniu Nikoli Vlasicia. W 56. minucie wyrównał Roman Prochazka, a w 81. minucie wynik ustalił Lukas Hejda.
Obie drużyny mają po 4 punkty i nie mają już szans na grę w 1/8 finału – CSKA zajmuje trzecie miejsce, a Viktoria – czwarte. Jedna z tych ekip wystąpi za to w 1/16 finału Ligi Europy.