13.2 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Duży wywiad premiera w „zaprzyjaźnionym” tygodniku: Polska na dobrym kursie…

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla „Sieci” powiedział, że stawką najbliższych wyborów do Europarlamentu jest przyszłość Polski oraz Europy. Dodał, że PiS jest zwolennikiem Europy ojczyzn, a w Europie będzie realizowało polskie interesy. „To nie są wybory europejskie. To są wybory jak najbardziej polskie” – podkreślił premier.

Szef rządu w rozmowie z tygodnikiem wyjaśnił, że dla obozu Zjednoczonej Prawicy tożsamość, postawy kulturowe są ważnym elementem budowy przyszłości. „Nie ma dla nas sprzeczności między modernizacją państwa a tradycją” – powiedział. Przypomniał, że PiS chce europejskich zarobków i nowoczesności. Stwierdził, że Zjednoczona Prawica gwarantuje „rozwój na własnych warunkach, ambitną walkę o dołączenie do wysoko rozwiniętych państw oraz, idącą za tym, silną pozycję w Unii”.
Premier mówił także o celach jakie PiS stawia sobie w nowej kadencji Europarlamentu. „Dążymy do zwiększenia poziomu demokracji i przejrzystości w samej Unii. Chcemy podniesienia roli parlamentów krajowych” – wymienił. Dodał, że kuriozum jest sytuacja, kiedy „w Brukseli dziesiątki osób pochylają się nad każdym przecinkiem w polskich ustawach o sądownictwie, a nikt nie reaguje przez ponad 20 tygodni na krwawe i brutalne zamieszki na ulicach Paryża”. Podkreślił, że PiS chce zmienić, w ich oczach, nierówne traktowanie państw członkowskich w partnerstwo. Zapewnił, że europosłowie Zjednoczonej Prawicy będą się zajmować w PE „dużymi i małymi konkretami dla Polski, a nie mglistymi „wartościami europejskimi”.
Mateusz Morawiecki mówił także o obecnej kondycji Europy Zachodniej. Stwierdził, że stoi ona na rozdrożu. „Wciąż ma ogromne zasoby materialne, ale widać słabnącego ducha, mniej woli walki o lepszą przyszłość, zejście w kierunku konsumpcjonizmu” – wyliczał. Wyjaśnił też, czym w jego oczach jest europejski dysonans. „Z jednej strony wciąż najpotężniejszy system gospodarczy i kulturowy świata, choć z gorącym oddechem chińskiego smoka na plecach. Z drugiej strony wiemy, że kultury chcące przetrwać i iść do przodu muszą zaoferować atrakcyjną wizję przyszłości” – mówił premier. Dodał, że Polska pokazuje, „jak wielkim motorem napędowym może być sprawiedliwość społeczna, jak ważna jest odpowiednia wartość pracy, walka o uczciwe wykorzystanie zasobów i własna droga do dobrobytu większości społeczeństwa”.
Mateusz Morawiecki powiedział, że hasło polexitu jest martwe, a zarzuty, że PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej „to były i są bzdury”. Premier po raz kolejny zapowiedział, że do rekonstrukcji rządu dojdzie po wyborach do Parlamentu Europejskiego, a zmiany w Radzie Ministrów zależą od tego, kto obejmie mandat do unijnego parlamentu. Przypomniał, że na horyzoncie są wybory do Sejmu i Senatu. Zauważył, że podnosi to temperaturę i znaczenie obecnej kampanii. Podkreślił, że PiS chce spierać się na programy i konkrety, a opozycja dąży do tego, żeby rozhuśtać emocje w Polsce. „To jest zresztą dość słabe, bo po prawie czterech latach w opozycji nasi konkurenci nie są w stanie położyć na stole solidnego programu, choćby udającego, że jest jakąś lepszą ofertą od naszej. Opozycja ma tylko emocje i tym gra” – mówił.
Premier stwierdził, że tegoroczne wybory – do PE oraz polskiego parlamentu – „można uznać za najważniejsze od 30 lat”. Dodał, że przed Polakami wybór, którą drogą pójdzie nasz kraj. „Rozwoju, uczciwego podziału dochodu narodowego, co proponujemy i realizujemy, czy bogacenia się już bogatych i konkurowania w międzynarodowej rywalizacji głównie niskimi płacami, czyli kosztem milionów obywateli?” – pytał. Premier przypomniał główne zobowiązania, które od 2015 realizuje PiS m.in. programy Rodzina 500+, 13. emerytura czy finansowanie dróg samorządowych. Podkreślił, że w polityce rozwojowej i prorodzinnej nie działo się w Polsce tak dużo i dobrze od 30 lat, jak dzieje się od początku rządów PiS.
Premier przypomniał, że Komisja Europejska podniosła prognozy wzrostu gospodarczego dla Polski, podkreślając, że w tym samym czasie wzrost gospodarczy Niemiec czy strefy euro słabnie. „To dowód na rosnącą dojrzałość naszej gospodarki, na znalezienie własnych źródeł rozwoju” – ocenił Mateusz Morawiecki.
Szef rządu odniósł się także do zmian w prawie karnym. Powiedział, że PiS jest formacją, która od lat walczy o brak pobłażania dla przestępców i twardą politykę karną państwa. Przypomniał, że to rząd PiS przygotował i wdrożył rejestr skazanych za pedofilię. Premier odniósł się tym samym do niedawnych zmian zaostrzających kary dla pedofilów. „Dla naszej formacji walka z pedofilią to jeden z celów, dążymy, by była prowadzona w najsurowszy możliwy sposób” – podkreślił. Zapewnił, że dla rządu nie ma znaczenia, kto dopuszcza się pedofilii.
Mateusz Morawiecki mówił również o ostatnich atakach na Kościół katolicki. „Po wystąpieniu duetu Tusk-Jażdżewski powstało silne wrażenie, że tak jak w Sowietach chciano stworzyć bezbożnego homo sovieticusa, tak dzisiaj niektórym się marzy człowiek wyprany z religijności, człowiek „bez właściwości” – powiedział. Podkreślił, że Kościół jest depozytariuszem wiary, historii i trzeba go bronić, a jednocześnie bezwzględnie eliminować patologie, które się w nim pojawiają. Stwierdził, że Polski nie da się oddzielić od dziedzictwa chrześcijańskiego. „Nie uda się, bo ludzie bez wiary albo ludzie bardzo małej wiary nie pokonają wielkiej wiary” – powiedział.
Premier zwrócił uwagę, że PiS buduje uśmiechniętą Polskę. „2/3 turystów zagranicznych odwiedzających Polskę, deklaruje, że wróci do nas za rok. Bo są pod wielkim rażeniem polskiego uśmiechu, polskiej gościnności, polskiej kultury i polskiej normalności” – wyjaśnił.
Mateusz Morawiecki odniósł się także do tematu roszczeń żydowskich. „Nie ma o tym mowy! Podkreślamy to od zawsze. To rządy PiS są gwarantem, że nasz kraj, który sam ucierpiał tak straszliwie w czasie II wojny światowej, żadnych takich pieniędzy nikomu nie zapłaci” – zapewnił premier.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w najbliższą niedzielę.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Sieci, wczesn./Wj/zr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520