HomeNew York

Drugi dzień uroczystości pożegnalnych senatora Johna McCaina

Drugi dzień uroczystości pożegnalnych senatora Johna McCaina

Tysiące mieszkańców Arizony oddało hołd zmarłemu senatorowi Johnowi McCainowi. Trwają stanowe uroczystości pożegnalne polityka Partii Republikańskiej, weterana wojny w Wietnamie. Podczas wystawienia trumny z ciałem zmarłego senatora Arizony na widok publiczny, hołd oddały mu tysiące mieszkańców stanu. Przed pożegnaniem w rotundzie Kapitolu w Phoenix, ulicami miasta przejechał konwój żałobny. Karawan był pilotowany przez policjantów na motocyklach. Na Kapitolu został powitany przez kordon przedstawicieli służb, wojska i weteranów. Gubernator Arizony Doug Ducey podkreślił, że John McCain wierzył w Amerykę. “Możemy czerpać pociechę ze świadomości, że dzielimy wartości, o które walczył John McCain” – powiedział gubernator.
W ramach uroczystości lokalnych, dziś w Phoenix odbędzie się nabożeństwo żałobne w intencji zmarłego senatora. Wezmą w nim udział między innymi bliscy zmarłego, lokalni politycy oraz osoby, którym udało się zdobyć bilety wstępu. Wstęp ograniczono do 3 tysięcy osób, kościół nie pomieściłby bowiem wszystkich chętnych.
W piątek w Waszyngtonie rozpocznie się część centralna uroczystości pożegnalnych. Trumna z ciałem Johna McCaina zostanie wystawiona w rotundzie Kapitolu Stanów Zjednoczonych. W sobotę odbędzie się nabożeństwo w udziałem przedstawicieli administracji państwowej. Po pięciodniowych uroczystościach pożegnalnych, John McCain w niedzielę spocznie na cmentarzu wojskowym w Annapolis w stanie Maryland.
John McCain to jeden z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich polityków. Przez 35 lat zasiadał w Kongresie. Zanim zaangażował się w politykę, służył w wojsku. Wsławił się między innymi bohaterstwem podczas wojny w Wietnamie. Zmarł 25 sierpnia w wieku 81 lat.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/Chicago/dw

COMMENTS