7.7 C
Chicago
czwartek, 22 lutego, 2024

Drugi dzień szefa NATO w Polsce. „Tak, różnimy się. Tak, mamy różne zdania w wielu kwestiach”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg mówił w Warszawie, że silny Sojusz Północnoatlantycki to jedna z gwarancji zachowania pokoju. W drugim dniu wizyty w Polsce Jens Stoltenberg spotkał się z politykami, dyplomatami i ekspertami podczas konferencji „Delivering on the Promise of Europe Whole, Free and at Peace”, zorganizowanej w Warszawie w ramach obchodów 20. rocznicy obecności Polski w NATO.

Jens Stoltenberg chwalił zaangażowanie Polski w budowanie silnego sojuszu. Mówiąc o zagrożeniach i problemach, z jakimi NATO musi się mierzyć, nawiązał do agresywnej polityki Rosji oraz jej nowym uzbrojeniu, które jest niebezpieczne dla Europy. Jens Stoltenberg powiedział też, że pomimo wielu różnic pomiędzy sojusznikami, pakt stale stawia na współpracę i stanowi jedną z gwarancji pokoju. „Tak różnimy się. Tak. mamy różne zdania w wielu kwestiach. Ale jeśli chodzi o nasze zaangażowanie i bezpieczeństwo, to stale, wspólnie je zwiększamy. Silne NATO to argument przy zapobieganiu konfliktom i zachowaniu pokoju” – powiedział Jens Stoltenberg.

Sekretarz Generalny NATO w Warszawie mówił również o rocznicy wstąpienia do NATO Polski, Czech i Węgier. Zaznaczył, że decyzja o przystąpieniu do sojuszu była dobrowolna, podobnie jak decyzje innych państw o dołączeniu do paktu. „NATO wysłało wtedy jasny sygnał dla wszystkich, którzy protestują i mówią o rozszerzeniu sojuszu jako prowokacji. To nie była prowokacja, to były suwerenne decyzje suwerennych państw. My zaakceptowaliśmy te decyzje, ponieważ każdy naród ma prawo stanowić o własnej drodze, tak jak to zrobiła Polska w 1999 roku” – powiedział sekretarz generalny NATO.

Spotkanie w Warszawie było jednym z elementów obchodów 20. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. Główne uroczystości rocznicy rozszerzenia sojuszu odbędą się w najbliższy wtorek w Pradze.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Lis/ap/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520