HomePILNE

Drugi dzień procesu Ukraina przeciwko Rosji

Drugi dzień procesu Ukraina przeciwko Rosji

Dziś drugi dzień procesu Ukraina przeciwko Rosji w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości ONZ w Hadze. Wczoraj swoje racje przedstawił Kijów, który pozwał Moskwę. Dziś odpowiedzą na nie Rosjanie.

Do Hagi przyjechała 35-osobowa rosyjska delegacja. Na jej czele stoi naczelni departamentu prawnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Roman Kołodkin, który wcześniej był ambasadorem Rosji w Holandii. Prawdopodobnie Rosjanie skupią się na podważaniu jurysdykcji Trybunału do rozpatrywania pozwów złożonych przez Kijów.
Wczoraj przedstawiła je w Hadze wiceminister spraw zagranicznych Ukrainy Ołena Zerkal. Kijów oskarża Moskwę o wspieranie terroryzmu w Zagłębiu Donieckim, w tym ostrzał dzielnic mieszkalnych i doprowadzenie do zestrzelenia w lipcu 2014 roku malezyjskiego samolotu przez separatystów, oraz łamanie praw ludności ukraińskiej i krymsokatatarskiej na anektowanym półwyspie. Moskwa zaprzecza tym zarzutom.
Przedstawiając ukraińskie pozwy Ołena Zerkal powiedziała, że sąd powinien zażądać od Moskwy, aby ta wstrzymała finansowanie oraz przekazywanie sprzętu wojskowego prorosyjskim separatystom na Wschodzie Ukrainy. Jej zdaniem, taka decyzja powinna zostać podjęta natychmiast jeszcze przed całkowitym rozpatrzeniem sprawy.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości ONZ rozpatruje podobne pozwy latami. Rozpoczęte wczoraj pierwsze posiedzenie potrwa do czwartku.

Piotr Pogorzelski, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS