HomePILNE

Drugi dzień pielgrzymki papieża Franciszka w krajach bałtyckich

Drugi dzień pielgrzymki papieża Franciszka w krajach bałtyckich

W drugim dniu pielgrzymki do krajów bałtyckich papież Franciszek odprawił uroczystą mszę świętą w Kownie. Po południu modlił się też m.in. w Muzeum Okupacji i Walk o Wolność.
W porannej mszy świętej w Kownie, odprawionej przez papieża, wzięło udział ponad 100 tysięcy pielgrzymów z różnych krajów – w tym z Polski, Białorusi i Ukrainy. Na ołtarzu, przy którym sprawowana była liturgia, stał obraz Matki Boskiej Trockiej, koronowany trzysta lat temu. Wizerunek Matki Bożej przyjechał z Trok. W kowieńskim parku Santakos papież podczas homilii przypomniał o tym, że minione pokolenia były doświadczane tragediami okupacji, deportacji oraz donosicielstwa i zdrady. “Kowno zna tę rzeczywistość. Cała Litwa może zaświadczyć o tym ze zgrozą, na wspomnienie choćby tylko Syberii lub gett w Wilnie i Kownie czy innych miastach” – powiedział Franciszek. Ojciec Święty mówił też o tym, że ludzie, którzy pragną władzy i sławy, nie potrafią uleczyć pamięci swej historii i być może właśnie dlatego nie chcą nad sobą pracować. Franciszek zapytał też retorycznie, kim będą najmniejsi i najbiedniejsi spośród wszystkich, których “winniśmy przyjąć w setną rocznicę niepodległości” i zasugerował, że “może są to mniejszości etniczne lub bezrobotni. Zaapelował o wyjście naprzeciw innym. Po mszy świętej w Kownie Franciszek spotkał się z kapłanami, zakonnikami oraz seminarzystami w Bazylice Katedralnej Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kownie. Stamtąd papież przejechał do Wilna, gdzie zatrzymał się na krótką modlitwę koło pomnika ofiar wileńskiego getta. Towarzyszyła mu prezydent Litwy Dalia Grybauskaite. Następnie Franciszek odwiedził Muzeum Okupacji i Walk o Wolność na wileńskich Łukiszkach. Miejsce to w czasach ZSRR było siedzibą KGB. W celach, w których więziono i torturowano więźniów, papież modlił się za ofiary reżimu sowieckiego, wśród których byli też księża. W jednej z celi Ojciec Święty zapalił podarowaną przez siebie świecę ku pamięci czterech biskupów litewskich m.in. ogłoszonego przed rokiem błogosławionym Teofilusa Matulionisa. W muzeum są jego relikwie. Franciszek był też w sali egzekucji i modlił się przed pomnikiem poświęconym ofiarom sowieckiej okupacji. Szacuje się, że w byłej siedzibie KGB w Wilnie zginęło około tysiąca osób.
Ojciec Święty przejechał następnie jedną z głównych ulic Wilna – aleją Giedymina, gdzie pozdrowił zebranych tam mieszkańców stolicy Litwy, po czym udał się do siedziby Nuncjatury Apostolskiej.

Jutro papież jedzie z wizytą na Łotwę. Wieczorem wróci stamtąd na noc do Wilna. We we wtorek uda się do Tallina, skąd wieczorem odleci do Rzymu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski, Wilno/em/moc

COMMENTS