Drugi dzień egzaminów ósmoklasistów przebiegł bez zakłóceń mimo trwającego strajku nauczycieli

Drugi dzień egzaminów ósmoklasistów przebiegł bez zakłóceń mimo trwającego strajku nauczycieli

Drugi dzień egzaminów ósmoklasisty przebiegł bez zakłóceń mimo trwającego strajku nauczycieli. 377 tysięcy uczniów w ponad 12 tysiącach szkół zmierzyło się z zadaniami z matematyki. Pojutrze mają zostać wznowione rozmowy rządu z nauczycielskimi związkami zawodowymi w ramach Rady Dialogu Społecznego. 

Zdaniem minister edukacji Anny Zalewskiej, egzaminy przebiegły zgodnie z prawem i procedurami. Jutro ostatni dzień egzaminów, obejmujący język obcy. Od wyniku egzaminów zależy, do jakich szkół średnich dostaną się uczniowie szkół podstawowych. Wyniki egzaminu ósmoklasisty poznamy 14 czerwca.
Od 8 kwietnia trwa zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajk nauczycieli. Związek wystąpił o zwołanie Rady Dialogu Społecznego. Dziś poinformowano, że jej posiedzenie rozpocznie się o 10:00 w Centrum Dialog w Warszawie.
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała, że na spotkanie rząd przyjdzie z dotychczasową propozycją porozumienia, podpisaną przez “Solidarność”. Porozumienie to odrzucają ZNP i Forum Związków Zawodowych, które postulują wzrost wynagrodzeń w tym roku o 30 procent. Ze strony rządu rozmowom ma przewodniczyć wicepremier Beata Szydło.
Po świętach z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego ma zostać zwołany “okrągły stół” poświęcony oświacie. Jego pierwsza sesja miałaby się odbyć w środę, czwartek lub piątek po Świętach Wielkanocnych. Szef rządu powiedział, że o organizacji “okrągłego stołu” rozmawiano na dzisiejszym posiedzeniu rządu. W negocjacjach mieliby wziąć udział przedstawiciele nauczycieli, związków zawodowych, organizacji pozarządowych i rodziców. Premier dodał, że są już wypracowane zasady zapraszania przedstawicieli tych grup. Mateusz Morawiecki powiedział, że chciałby zaprosić do rozmów także przedstawicieli opozycji, którzy mieliby brać w nich udział na zasadach równoprawnych i merytorycznych. Wyraził też przekonanie, że będzie to ogólnonarodowa dyskusja w celu poprawy systemu oświaty.
Przedstawiciele partii opozycyjnych zadeklarowali gotowość udziału w obradach. Zdaniem rzecznika Platformy Obywatelskiej Jana Grabca, z obradami oświatowego “okrągłego stołu” nie można czekać do przyszłego tygodnia. W jego opinii, dyskusja ta powinna odbyć się jak najszybciej, a najlepiej jeszcze przed Wielkanocą. “Jesteśmy gotowi choćby jutro usiąść do rozmów, które doprowadzą do zakończenia protestu nauczycieli, doprowadzą do podwyżek dla nauczycieli” – mówił Jan Grabiec.
Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaproponowała, by w czasie spotkania przy oświatowym “okrągłym stole” w pierwszej kolejności porozmawiać o wysokości nauczycielskich pensji. Jak mówiła, jednym z rozwiązań byłoby ich połączenie ze średnią krajową.
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydent Andrzej Duda oddelegował swoich przedstawicieli na obrady “okrągłego stołu”. “To będą doradcy prezydenta na czele z profesorem Andrzejem Waśką” – powiedział Krzysztof Szczerski.

IAR/wcześ/sp/SiekajCOMMENTS

WORDPRESS: 0