10.7 C
Chicago
czwartek, 30 maja, 2024

Drugi dzień egzaminów ósmoklasistów przebiegł bez zakłóceń mimo trwającego strajku nauczycieli

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Drugi dzień egzaminów ósmoklasisty przebiegł bez zakłóceń mimo trwającego strajku nauczycieli. 377 tysięcy uczniów w ponad 12 tysiącach szkół zmierzyło się z zadaniami z matematyki. Pojutrze mają zostać wznowione rozmowy rządu z nauczycielskimi związkami zawodowymi w ramach Rady Dialogu Społecznego. 

Zdaniem minister edukacji Anny Zalewskiej, egzaminy przebiegły zgodnie z prawem i procedurami. Jutro ostatni dzień egzaminów, obejmujący język obcy. Od wyniku egzaminów zależy, do jakich szkół średnich dostaną się uczniowie szkół podstawowych. Wyniki egzaminu ósmoklasisty poznamy 14 czerwca.
Od 8 kwietnia trwa zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego strajk nauczycieli. Związek wystąpił o zwołanie Rady Dialogu Społecznego. Dziś poinformowano, że jej posiedzenie rozpocznie się o 10:00 w Centrum Dialog w Warszawie.
Rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska powiedziała, że na spotkanie rząd przyjdzie z dotychczasową propozycją porozumienia, podpisaną przez „Solidarność”. Porozumienie to odrzucają ZNP i Forum Związków Zawodowych, które postulują wzrost wynagrodzeń w tym roku o 30 procent. Ze strony rządu rozmowom ma przewodniczyć wicepremier Beata Szydło.
Po świętach z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego ma zostać zwołany „okrągły stół” poświęcony oświacie. Jego pierwsza sesja miałaby się odbyć w środę, czwartek lub piątek po Świętach Wielkanocnych. Szef rządu powiedział, że o organizacji „okrągłego stołu” rozmawiano na dzisiejszym posiedzeniu rządu. W negocjacjach mieliby wziąć udział przedstawiciele nauczycieli, związków zawodowych, organizacji pozarządowych i rodziców. Premier dodał, że są już wypracowane zasady zapraszania przedstawicieli tych grup. Mateusz Morawiecki powiedział, że chciałby zaprosić do rozmów także przedstawicieli opozycji, którzy mieliby brać w nich udział na zasadach równoprawnych i merytorycznych. Wyraził też przekonanie, że będzie to ogólnonarodowa dyskusja w celu poprawy systemu oświaty.
Przedstawiciele partii opozycyjnych zadeklarowali gotowość udziału w obradach. Zdaniem rzecznika Platformy Obywatelskiej Jana Grabca, z obradami oświatowego „okrągłego stołu” nie można czekać do przyszłego tygodnia. W jego opinii, dyskusja ta powinna odbyć się jak najszybciej, a najlepiej jeszcze przed Wielkanocą. „Jesteśmy gotowi choćby jutro usiąść do rozmów, które doprowadzą do zakończenia protestu nauczycieli, doprowadzą do podwyżek dla nauczycieli” – mówił Jan Grabiec.
Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer zaproponowała, by w czasie spotkania przy oświatowym „okrągłym stole” w pierwszej kolejności porozmawiać o wysokości nauczycielskich pensji. Jak mówiła, jednym z rozwiązań byłoby ich połączenie ze średnią krajową.
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski poinformował, że prezydent Andrzej Duda oddelegował swoich przedstawicieli na obrady „okrągłego stołu”. „To będą doradcy prezydenta na czele z profesorem Andrzejem Waśką” – powiedział Krzysztof Szczerski.

IAR/wcześ/sp/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520