HomePOLSKA

Druga tura obrad okrągłego stołu na temat edukacji. Platforma Obywatelska, mimo zaproszenia, nie bierze udziału

Druga tura obrad okrągłego stołu na temat edukacji. Platforma Obywatelska, mimo zaproszenia, nie bierze udziału

W Warszawie rozpoczęła się II tura obrad okrągłego stołu na temat edukacji. W Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, eksperci dyskutują w podzespołach na temat ewentualnych zmian w oświacie.

Obrady są skupione wokół pięciu tematów: “Nauczyciel w systemie edukacji”, “Jakość edukacji”, “Nowoczesna szkoła”, “Uczeń w systemie edukacji” oraz “Rodzic w systemie edukacji”.
Resort edukacji poinformował, że w obradach bierze udział ponad 100 osób. Wśród nich są m.in.: nauczyciele, samorządowcy, uczniowie, rodzicie, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i instytucji związanych z oświatą. Stolikowi “Jakość edukacji” przewodniczy wiceminister edukacji narodowej, Marzena Machałek, która powiedziała dziennikarzom, że okrągły stół nie zakończy się dzisiejszym spotkaniem, a rozmowy w podstolikach “zarysują problemy i wstępne rozwiązania”.

Druga tura dyskusji na temat zmian w edukacji potrwa dziś do 16:00.W pierwszej turze rozmów udziału nie wzięły: Związek Nauczycielstwa Polskiego ani Forum Związków Zawodowych, których przedstawiciele także dziś nie uczestniczą w rozmowach.

 

***

 

Platforma Obywatelska, mimo zaproszenia, nie bierze udziału w drugiej turze debaty o edukacji w ramach okrągłego stołu. Poinformował o tym podczas briefingu w Sejmie szef klubu Platforma Obywatelska-Koalicja Obywatelska Sławomir Neumann. Obrady zorganizowane w formule podstolików rozpoczęły się o godz. 11.00 w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.

Sławomir Neumann powiedział, że “warunkiem poważnej debaty o edukacji jest odwołanie minister Anny Zalewskiej, która jest odpowiedzialna za chaos w szkole”. Poseł dodał, że w rozmowach o systemie edukacji powinni też uczestniczyć protestujący nauczyciele, pracodawcy i samorządowcy.
Resort edukacji poinformował, że w obradach weźmie udział ponad 100 osób. Wśród nich są między innymi: nauczyciele, samorządowcy, uczniowie, rodzicie, przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i instytucji związanych z oświatą.

Obrady będą skupione wokół pięciu tematów: „Nauczyciel w systemie edukacji”, “Jakość edukacji”, “Nowoczesna szkoła”, “Uczeń w systemie edukacji” oraz “Rodzic w systemie edukacji”.
Dwóm podstolikom będą przewodniczyli wiceministrowie edukacji Maciej Kopeć i Marzena Machałek.

Pierwsza tura obrad okrągłego stołu na temat edukacji z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego odbyła się w piątek 26 kwietnia na PGE Narodowym w Warszawie. Premier mówił wtedy, że debata w ramach okrągłego stołu była potrzebna i stała na wysokim poziomie. „Dla mnie to jest coś, z czego na pewno będziemy mogli zaczerpnąć bardzo wiele inspiracji do kolejnych zmian” – mówił Mateusz Morawiecki.

W pierwszej turze rozmów udziału nie wzięły: Związek Nauczycielstwa Polskiego ani Forum Związków Zawodowych.

 

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Naukowicz/ap/jj

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Ingram/Lis/ap/jjCOMMENTS