HomeTechnologie

Drony w walce z… koronawirusem

Drony w walce z… koronawirusem

Prawie 750 operatorów dronów zgłosiło Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej gotowość świadczenia usług na rzecz walki z koronawirusem. Jak mówi rzecznik PAŻP Paweł Łukaszewicz, operatorzy w ciągu czterech dni zaproponowali ponad 20 tysięcy możliwych usług: Najwięcej propozycji dotyczyło filmowania zwykłego, HD i 4K. Na kolejnych miejscach znalazły się m. in. takie usługi jak inspekcja techniczna, loty patrolowe, nadzorcze i poszukiwawcze czy dokumentowanie postępu prac. Najwięcej zgłoszonych usług zanotowano w woj. mazowieckim, a najmniej w lubuskim. Średnia krajowa wyniosła 1205 usług na każde z województw.

Szerokie użycie dronów w Polsce umożliwia działający w kraju od marca system PansaUTM. Dzięki niemu drony są widoczne w przestrzeni powietrznej dla kontrolerów lotów. W takim rozwiązaniu jesteśmy światowym liderem – mówi rzecznik PAŻP. „System PansaUTM pokazuje drony na radarach, są widoczne na takiej samej zasadzie jak inne statki powietrzne. “Jest to pierwszy w Europie i o ile się orientujemy pierwszy na świecie tego typu system integrującym lotnictwo załogowe z bezzałogowym czyli z dronami” – mówił rzecznik.

Dane zebrane przez PAŻP zostały przekazane do Ministerstwa Infrastruktury, które teraz je analizuje i będzie zbierać informacje o zapotrzebowaniu ze strony służb lub samorządów.

Jak mówi Małgorzata Darowska, pełnomocnik ministra infrastruktury ds. bezzałogowych statków powietrznych, drony mogą być stosowane na przykład w energetyce, gospodarce, rolnictwie lub w medycynie. „Ci operatorzy, o których zebraliśmy informacje, na pewno posiadają świadectwo kwalifikacji. Są to firmy, które od strony lotniczej posiadają wszelkie uprawnienia i wiedzą jak korzystać z przestrzeni lotniczej” – mówiła Małgorzata Darowska.

Rzecznik PAŻP mówił, że zarówno Agencja, jak i operatorzy są gotowi do działania, teraz kluczowa będzie informacja zwrotna ze strony służb. „Jeżeli będzie takie zapotrzebowanie jesteśmy gotowi uruchomić nasz system, uruchomić operatorów dronów, żebyśmy mogli wspólnie wykorzystać drony w walce z koronawirusem” – mówił rzecznik.
Drony są wykorzystywane między innymi przez policję i straż miejską do patrolowania terenów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ #Krać/w dw

COMMENTS