Drony pomogą w akcji poszukiwawczej na Nanga Parbat

Drony pomogą w akcji poszukiwawczej na Nanga Parbat

Drony pomogą w akcji poszukiwawczej na Nanga Parbat. Do akcji poszukiwania dwóch zaginionych himalaistów włączył się Bask Alex Txikon.

Bask, który próbuje zdobyć w tym sezonie K, ma do swojej dyspozycji dwa drony, które mogą latać przy wietrze sięgającym nawet 80 kilometrów na godzinę. Urządzenia mogą pomóc w ustaleniu pozycji zaginionego Włocha i Brytyjczyka. Alex Tixkon ma zostać przetransportowany pod Nanga Parbat helikopterem.

Wczoraj załoga śmigłowca armii pakistańskiej prowadziła obserwację stoków góry. Rekonesans wykonany ze śmigłowców nie przyniósł rezultatu. Piloci nie dostrzegli śladów himalaistów. Jedynie zauważyli fragment zasypanego przez lawinę namiotu, który nie wiadomo czy należał do Ballarda i Nardiego.

Od niedzieli nie ma kontaktu z Brytyjczykiem Tomem Ballardem oraz Włochem Deniele Nardim. Według informacji z bazy mogą znajdować się na wysokości 6300 metrów. Himalaiści próbowali wytyczyć nową drogę na Nanga Parbat.

Rok temu na tym samym ośmiotysięczniku zginął Polak – Tomasz Mackiewicz.

Uczestnicy narodowej wyprawy na K2 ratowali jego partnerkę, pochodzącą z Francji – Elizabeth Revol. Akcja zakończyła się uratowaniem Francuzki.

Brytyjski wspinacz Tom Ballard jest znany w Polsce. Wspinał się między innymi w Tatrach i na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Był też gościem Spotkań z Filmem Górskim w Zakopanem.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Paweł Pawlica/ap/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0