HomeMałopolskie

Dronem zajrzą do kominów w Tarnowie. Straż miejska zbada czym tarnowianie palą w piecach

Dronem zajrzą do kominów w Tarnowie. Straż miejska zbada czym tarnowianie palą w piecach

Drony będą w tym roku kontrolowały czym palą w piecach mieszkańcy Tarnowa. Strażnicy miejscy zakupili nowe urządzenie, które pozwoli im na dokładne sprawdzenie palenisk. Pierwsze kontrole już niedługo.

Dotychczas Straż Miejska w Tarnowie kontrolowała paleniska podczas tradycyjnych patroli. Strażnicy wchodzili do domów i zaglądali mieszkańcom do pieców. Od tego sezonu grzewczego to się zmieni. Dodatkowo to czym palą tarnowianie, będzie sprawdzał specjalny dron.

 

Dron pokaże czym palisz

 

Nowe urządzenie jakie znajduje się na wyposażeniu Straży Miejskiej w Tarnowie to profesjonalny dron Matrice 2010 V2 z podwieszonym nowoczesnym laboratorium do badania zawartości dymu, które przedstawia wyniki pomiarów w czasie rzeczywistym. Laboratorium zostało wyposażone w dużą liczbę czujników. Określą czy w czy w palenisku spalane są śmieci, ale też wskażą rodzaj tych odpadów. Strażnicy podczas kontroli będą mieć tablety, na których zobaczą wyniki pomiarów.

 

– Będziemy pojawiać się w okolicach kominów tak, by pobrać próbkę dymu. Od razu uzyskamy informacje czy są tam substancje niedozwolone. Jeżeli takowe się znajdą będziemy interweniować – mówi Krzysztof Tomasik, komendant Straży Miejskiej w Tarnowie.

 

Walka ze smogiem

 

Pierwsze kontrole zawartości dymów, wydobywających się z palenisk rozpoczną się w najbliższym czasie. – Będziemy kontrolować wszystkie te nieruchomości z których wydobywa się dym, mogący być dowodem na spalanie odpadów. Nie tylko miejsca gdzie mieszkają tarnowianie, jeśli zajdzie taka potrzeba zakłady przemysłowe też – podkreśla Krzysztof Tomasik. Statek powietrzny wyposażony jest dodatkowo w specjalny doświetlacz, który pozwoli na wykonywanie pomiarów w terenach nieoświetlonych.

 

Za spalanie odpadów grozi mandat do 500 zł lub skierowaniem sprawy do sądu, gdzie grzywna może wynieść nawet do 5 tys. zł – Prosimy o przemyślane ogrzewanie swoich nieruchomości. Spalajmy w piecach tylko substancje dozwolone, nie palmy śmieci – apeluje komendant Straży Miejskiej w Tarnowie.

 

Paulina Marcinek aip

COMMENTS