HomeUSADetroit

Drogi w Detroit zyskują inteligencję

Drogi w Detroit zyskują inteligencję

Departament Transportu Stanu Michigan (MDOT) zainstalował pierwsze czujniki i kamery na drogach międzystanowych nr 96 i 696. Będą one stanowić część nowego systemu inteligencji, który będzie się komunikować z samochodami i przekazywać informacje o pracach konstrukcyjnych, korkach, warunkach pogodowych itp.

Inicjatywa MDOT ma poprawić bezpieczeństwo na drogach, a przy okazji stanowić kolejny krok w rozwoju transportu bezzałogowego. Na razie z systemem nie może się komunikować żaden z pojazdów, ale trwają już prace nad pierwszym ze stosowną technologią. To Cadillac CTS, który na drogi ma trafić w 2017 roku. Inni producenci samochodów również pracują nad wyposażeniem aut w nowoczesne systemy.

W metropolii Detroit zainstalowano na razie siedemnaście czujników i kamer. Dzięki gromadzeniu danych, które następnie będą analizowane i interpretowane w wirtualnym “magazynie”, samochód otrzyma informacje np. o zamkniętym pasie czy lepszej, pozwalającej zaoszczędzić paliwo trasie. System będzie też reagować na warunki atmosferyczne – jeżeli nawierzchnia będzie śliska, powiadomi MDOT o konieczności wysłania piaskarek.

Projekt jest finansowany z pieniędzy stanowych i federalnych.

(dr)

COMMENTS