Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka

Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka

Na krakowskich Błoniach zakończyła się Droga Krzyżowa z udziałem papieża Franciszka i setek tysięcy młodych pielgrzymów.

 

Została zorganizowana na wzór tej, odprawianej w Wielki Piątek w Koloseum. Procesja z krzyżem – symbolem Światowych Dni Młodzieży peregrynowanym w całej Polsce dotarła do stronę Ojca Świętego znajdującego się przy ołtarzu. 14 stacji Drogi Krzyżowej korespondowało z treścią 14 uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy. Rozważanie pierwszej stacji było poświęcone problemowi uchodźców i potrzebie chrześcijańskiego miłosierdzia wobec nich. Odczytała je aktorka Dominika Figurska: ‘Odmawiamy gościny ludziom, którzy szukając lepszego życia, a czasami po prostu życia, pukają do naszych krajów, kościołów, domów.” – odczytywała rozważania przygotowane przez bp Grzegorza Rysia.
Rozważania drugiej stacji nawiązały do krzyża, który Chrystus wziął na swoje ramiona. Który dźwiga każdy głodujący we współczesnym świecie. Skończmy z egoizmem i ślepotą – mogliśmy usłyszeć w apelu. To one są przyczyną cierpień naszych bliźnich; nie brak ekonomicznych możliwości – głosi rozważanie odczytane przez jednego z młodych uczestników Drogi Krzyżowej. “Skąd bierze się głód? Nie z braku chleba, lecz z braku solidarności. W naszym świecie nie brakuje chcleba. Jedna trzecia żywności jest marnowana, a co sześć sekund umiera z głodu dziecko. Dziś blisko miliard ludzi na świecie nie wie, co jutro będzie jeść” – przypomniał autor rozważania.
Z kolei stacja czternasta – “Pan Jezus złożony do grobu” – była poświęcona potrzebie szacunku wobec zmarłych. Autor rozważania zwrócił uwagę na takie zjawiska, jak wyrzucanie do śmieci ciał zabitych dzieci nienarodzonych. Świadczą one o utracie wrażliwości na godność człowieka wobec majestatu śmierci.
Każde rozważanie poprzedzało odczytanie fragmentu Ewangelii (w języku polskim) oraz etiuda artystyczna z wykorzystaniem różnych form scenicznych przedstawiająca główny temat danej stacji. Każda stacja ukazywała spotkanie z inną formą artystyczną, obrazującą nazwę i treść stacji.
Na zakończenie nabożeństwa Franciszek zwrócił się do zgromadzonych między innymi z przesłaniem skierowanym do syryjskich uchodźców, podkreślał też że wszyscy młodzi są zaproszeni przez Boga do stawania się “aktywnymi bohaterami” chrześcijańskiej służby.

IAR/dw/łp, Fot. TwitterCOMMENTS

WORDPRESS: 0