HomeKultura

“Draugen” zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych na Festiwalu NNW

“Draugen” zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych na Festiwalu NNW

Dokument “Draugen” zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych na XII Festiwalu Filmowym “Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni. To historia Wojciecha Bógdoła z Mikołowa, który został wcielony do Wehrmachtu i wysłany do Norwegii. Tam znalazł swoją miłość i norweską rodzinę, która potraktowała go jak syna.
Przewodnicząca jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Dokumentalnych Anna Ferens mówiła, że film wyreżyserowany przez Dagmarę Drzazgę wyróżniał się spośród innych przede wszystkim poetyckością, a także pięknymi zdjęciami i poruszającym sposobem prowadzenia narracji. “A jednocześnie ujął nas sposób tego opowiadania” – zaznaczyła Anna Ferens. Dodała, że autorka została nagrodzona za wrażliwość. “To jest historia miłości, co też jest dosyć niezwykłe na tym festiwalu” – podkreśliła.
Anna Ferens dodała, że warstwa artystyczna filmów konkursowych jest coraz lepsza. Jak powiedziała, wszystkie były dobre i poruszały ważne tematy. “Zawsze bohaterem jest ktoś niezłomny czy niepokorny, ktoś, kto się buntował, albo wydarzenie, które miało duże znaczenie w jakichś przemianach” – podkreśla.
Jurorzy postanowili wyróżnić dwa inne filmy. Pierwszy z nich to “Rodeo” w reżyserii Raimo Joeranda i Kiura Aarma. To utrzymana w duchu kina sensacyjnego opowieść o pierwszych wolnych wyborach w Estonii od czasu II wojny światowej.
Drugie wyróżnienie otrzymała Olga Sommerova za film “Wierzę, że więcej światła nie będzie potrzebne”. Dokument opowiada o Janie Palachu, który wszedł do czeskiej historii jako jeden z symboli odwiecznej walki między prawdą a władzą.
W ciągu czterech dni festiwalu zaprezentowano ponad 100 międzynarodowych i polskich filmów fabularnych oraz dokumentalnych o historii najnowszej. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest Polskie Radio.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Jasik/w hm

COMMENTS