HomeCiekawostki

Dowód osobisty się zmieni już w 2021 roku. Odciski palców i podpis

Dowód osobisty się zmieni już w 2021 roku. Odciski palców i podpis

Dowód osobisty będzie wyglądał inaczej już w sierpniu 2021. W dokumencie muszą pojawić się dane biometryczne, a także podpis właściciela dokumentu tożsamości. Dowody osobiste muszą zostać dostosowane do unijnych przepisów. Kiedy zmiany wejdą w życie?

 

Już od 2 sierpnia 2021 będziemy mieli do czynienia z nowymi dokumentami.

Dowód osobisty się zmieni już w sierpniu 2021 roku. Nad zmianami pracują we współpracy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

– Dokument tożsamości musi się zmienić ze względu na unijne przepisy, a dokładnie chodzi o dostosowanie się do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2019 roku – informuje serwis wprost.pl.

Dowód osobisty będzie zawierał nowe dane biometryczne. Ponadto dokument ma uzyskać lepsze zabezpieczenia. Niestety, dowodów osobistych nie będzie już można wyrabiać przez internet.

Zmiany, które pojawią się w dowodach osobistych wymagają osobistego spotkania z urzędnikami. Dlaczego? W nowych dowodach pojawić się mają:

  • odciski palców,
  • podpis właściciela.

Tym samym jedynie osobiście będzie można udostępnić wyżej wymienione dane. Nie oznacza to jednak, że chcący wyrobić nowy dowód osobisty będą mieli pod górkę. Urzędnicy mają zostać wyposażeni w mobilne punkty skanowania, w których pobiorą odciski palców we wskazanej lokalizacji przez wnioskodawcę.

Nowe dowody osobiste mają być jednolite we wszystkich krajach należących do Unii Europejskiej. Ich ważność będzie wynosić 5 lub 10 lat. Wymiana starych dowodów ma następować sukcesywnie, zgodnie z utratą ważności już wydanych dokumentów.

AIP

COMMENTS