4.5 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Co z dostępem do broni w Unii Europejskiej?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Unijne kraje zgodziły się wstępnie na ograniczenie dostępu do broni. Decyzja zapadła przy sprzeciwie Polski, Czech, które uznały, że propozycje są zbyt daleko idące i Luksemburga, który uważał, że są zbyt łagodne.

Wspólne stanowisko do negocjacji z Parlamentem Europejskim większością głosów przyjęli ministrowie spraw wewnętrznych państw członkowskich na spotkaniu w Luksemburgu.
Zaostrzenie przepisów dotyczących broni palnej zaproponowała w listopadzie ubiegłego roku Komisja Europejska, kilka dni po zamachach w Paryżu. Był w nim zakaz nabywania broni samopowtarzalnej przez osoby prywatne, nawet tej dezaktywowanej. Bruksela zaproponowała też ograniczenia w handlu bronią kolekcjonerską i sprzedaży w internecie.
„Chodzi o to, by broń nie dostała się w niepowołane ręce. I ta dyrektywa jest krokiem na drodze do osiągnięcia tego celu” – powiedział Ard van Der Steur, minister sprawiedliwości Holandii.
Jednak projekt zmian w dyrektywie wzbudził kontrowersje i wywołał w kilku krajów protesty organizacji strzeleckich, oraz posiadaczy broni, którzy argumentowali, że część pomysłów jest chybiona, bo terroryści nie kupują broni legalnie, lecz działają z pogwałceniem prawa.

Mimo to, większość krajów poparła zaostrzenie przepisów, sprzeciw Polski, Czech i Luksemburga nie wystarczył, by zablokować prace. Teraz wraz z uzgodnionym wspólnym stanowiskiem przedstawiciele unijnych rządów rozpoczną negocjacje z Parlamentem Europejskim. Od ich wyniku zależeć będzie ostateczny kształt przepisów.

TS/(IAR)/Beata Płomecka,Bruksela/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520