HomePILNE

Dorian znów huraganem 3 kategorii. Mocno przybrał na sile

Dorian znów huraganem 3 kategorii. Mocno przybrał na sile

Amerykańskie Centrum Huraganów poinformowało, że Dorian znów jest huraganem 3 kategorii. Żywioł znów zbliża się do amerykańskiego wybrzeża zagrażając kolejnym stanom – Karolina Południowa i Karolina Północna.

Przechodząc wzdłuż wybrzeża Florydy Dorian nieznacznie osłabł i stał się huraganem 2 kategorii w pięciostopniowej skali. W ostatnich godzinach znów jednak przybrał na sile a prędkość towarzyszącego mu wiatru wzrosła do 185 kilometrów na godzinę. W Karolinie Południowej nakaz ewakuacji otrzymało ponad 800 tysięcy mieszkańców a w Karolinie Północnej około 300 tysięcy. W zasięgu huraganu mogą znaleźć się licząca pół miliona mieszkańców aglomeracja Charleston oraz stutysięczne Wilmington. Meteorolodzy ostrzegają przed falą powodziową oraz silnym wiatrem. Jeśli Dorian przejdzie blisko wybrzeża to setki tysięcy budynków może zostać odciętych od prądu. Do pomocy mieszkańcom władze USA zmobilizowały 6 tysięcy żołnierzy gwardii narodowej.
Tymczasem do 20 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar Doriana na Bahamach. 13 tysięcy budynków zostało tam uszkodzonych lub zniszczonych. Prezydent Donald Trump rozmawiał wczoraj telefonicznie z premierem Bahamów Hubertem Minnisem i zaoferował pomoc w usuwaniu skutków żywiołu.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/zrCOMMENTS