HomePILNE

Donald Tusk rozmawiał z premier Beatą Szydło

Donald Tusk rozmawiał z premier Beatą Szydło

We wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów doszło do spotkania Donalda Tuska z Beatą Szydło. – Szef Komisji Europejskiej złożył pani premier sprawozdanie z rozmów z szefami rządów innych krajów przed szczytem w Bratysławie – relacjonował po zakończeniu spotkania między przywódcami. Jak dodał, szefowa polskiego rządu przekazała „prezydentowi Europy” stanowisko polskiego rządu przed piątkowym szczytem Rady Europejskiej.

Jak tłumaczył rzecznik rządu, że Beata Szydło przekonywała Donalda Tuska, że spotkanie w Bratysławie powinno być początkiem odważnych reform Unii Europejskiej, których Polska jest orędownikiem. – Unijni urzędnicy nie mogą tych zmian blokować – relacjonował Bochenek. O tym, że wizyta w Kancelarii Premiera, budynku, który przez siedem lat był jego miejscem pracy , nie będzie przebiegać w sielankowej atmosferze, wiadomo było od początku. – Powiem mu, że family photo nie wystarczy do reformy Unii Europejskiej – zapowiadała przed spotkaniem z szefem Rady Europejskiej Beata Szydło. Choć nawet w dyplomatycznych gestach między politykami dało odczuć się chłód i napięcie, premier wyrażała zadowolenie z przyjazdu szefa KE do Warszawy. – Dobrze, że przyjeżdża do Warszawy, bo Warszawa jest w tej chwili stolicą, w której dzieje się dużo ważnych rzeczy i lideruje Grupie Wyszehradzkiej, prezentuje więc głos państw regionu – mówiła szefowa polskiego rządu przed spotkaniem.

To jedna z wielu konsultacji szefa Rady Europejskiej przed nieformalnym szczytem UE, który odbędzie się w piątek w Bratysławie. Być może kluczowe – Polska stoi na czele państw, które nie tylko mają odmienny niż kraje Starej Unii pomysł na zaradzenie problemom, z którymi zmaga się Wspólnota, ale otwarcie krytykują dotychczasowe decyzje liderów Europy. Polski minister spraw zagranicznych w ubiegłym tygodniu przyznał, że szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker „to problem”, a protekcjonalne traktowanie w zmaganiach z kryzysem migracyjnym zarzucali kanclerz Angeli Merkel Beata Szydło czy węgierski premier Viktor Orban.

Główne idee, wokół których Tusk próbuje skupić europejskich przywódców to bardziej zdecydowana walka z terroryzmem w Europie i na świecie, odzyskanie kontroli nad globalizacją i pozostanie otwartym na świat przy jednoczesnym zabezpieczeniu interesów mieszkańców Starego Kontynentu, czy ochrona zewnętrznych granic UE. Na spotkanie ze swoim wieloletnim liderem mają też nadzieję politycy PO. – Nie wiemy, jak napięty ma kalendarz, ale mamy nadzieję, że znajdzie czas, by się z nami spotkać – mówiła w Programie 1 Polskiego Radia Małgorzata Kidawa-Błońska.

Maciej Deja AIP/Fot. Michał DyjukCOMMENTS