HomeUSA

Donald Trump: “Wyprodukujemy tak dużo respiratorów, że wyślemy do Europy”

Donald Trump: “Wyprodukujemy tak dużo respiratorów, że wyślemy do Europy”

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump zapowiedział przyspieszenie produkcji respiratorów, które są niezbędne w ratowaniu pacjentów najciężej chorych na Covid-19. Zapowiedział, że amerykańskie firmy wyprodukują tak dużo respiratorów, że będą mogły je także eksportować do Europy.

Podczas konferencji prasowej w Białym Domu prezydent Donald Trump poinformował, że firmy Ford oraz General Electric Healthcare w ciągu stu dni wyprodukują 50 tysięcy respiratorów. Urządzenia te ma też produkować koncern motoryzacyjny General Motors oraz dziewięć innych firm.

“Gdy zaspokoimy krajowe potrzeby, będziemy wysyłać je do Włoch, Francji i Hiszpanii, które to kraje mają ogromne problemy” – oświadczył amerykański prezydent.

Donald Trump nie powiedział, kiedy USA będą mogły rozpocząć eksport respiratorów. Poinformował jednak, że rozmawiał telefonicznie z premierem Włoch Giuseppe Conte i że USA wyślą do Włoch pomoc medyczną o wartości 100 milionów dolarów.

W tej chwili prośby o respiratory z rezerw strategicznych płyną do Waszyngtonu z wielu stanów. Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo szacuje, że będzie potrzebował 30 tysięcy respiratorów, podczas, gdy obecnie dysponuje tylko 15 tysiącami tych urządzeń.

IAR/Marek Wałkuski,Waszyngton/w dyd

COMMENTS