HomeŚwiat

Donald Trump nie wyklucza interwencji militarnej w Wenezueli

Donald Trump nie wyklucza interwencji militarnej w Wenezueli

Prezydent USA ostrzegł władze Wenezueli, że nie wyklucza interwencji wojskowej w tym kraju. Władze w Caracas oceniają taką wypowiedź, jako akt szaleństwa.

 

– Ludzie cierpią i umierają. Mamy wiele opcji w stosunku do Wenezueli, w tym militarną, jeśli będzie to niezbędne – mówi Donald Trump. – Nasi żołnierze są w wielu miejscach świata. Czasami bardzo odległych od USA. A Wenezuela nie jest daleko od nas.

– To akt szaleństwa – odpowiada Vladimir Padrino, minister obrony Wenezueli.

 

Prezydent Donald Trump o tym, że nie wyklucza interwencji militarnej w Wenezueli poinformował na konferencji prasowej w piątek wieczorem. Do spotkania z dziennikarzami doszło po naradzie, w której wzięli udział m.in.: sekretarz stanu Rex Tillerson, ambasador USA przy ONZ Nikki Haley i doradca ds. bezpieczeństwa gen. H. R. McMaster.

 

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro szuka z kolei dialogu z Trumpem. Przedstawiciele administracji USA poinformowali, że poprosił on o rozmowę telefoniczną z Donaldem Trumpem. W odpowiedzi na tę propozycję amerykański prezydent odpowiedział, że chętnie porozmawia z Maduro, jeśli w Wenezueli zostaną przywrócone demokratyczne metody rządzenia.

 

Do spotkania obu prezydentów może dojść podczas najbliższego Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Inicjatywa znowu wyszła od Maduro, który chciałby spotkać się w Nowym Jorku z Trumpem właśnie w czasie najbliższych obrad ONZ, do których dojdzie we wrześniu.

 

Michał Kurowicki AIP

COMMENTS