HomeŚwiat

Donald Trump: USA wycofują się z porozumienia z Iranem

Donald Trump: USA wycofują się z porozumienia z Iranem

Stany Zjednoczone wycofają się z porozumienia nuklearnego z Iranem – zapowiedział prezydent Donald Trump. Po ogłoszeniu decyzji w tej sprawie podpisał memorandum o przywróceniu sankcji na Iran.

Donald Trump skrytykował sygnatariuszy umowy zwracając uwagę na warunki na jakich zawarto porozumienie. Umowę nazwał “katastroficzną”. Mówiąc o przyczynach decyzji Donald Trump zarzucił władzom w Teheranie, że wspierają terroryzm. Amerykański prezydent zwrócił uwagę, że Iran pomaga między innymi Hamasowi, Al-Kaidzie i Państwu Islamskiemu. A to z kolei zagraża bezpieczeństwu na Bliskim Wschodzie i w Stanach Zjednoczonych – dodał.
Według Donalda Trumpa dotychczasowe porozumienie nie przyniosło zamierzonych efektów, bo Iran nadal ma możliwość prac nad bronią nuklearną. Podkreślił, że zniesienie sankcji przez Zachód dawało Teheranowi środki finansowe na działania niekorzystne z punktu widzenia Stanów Zjednoczonych. Donald Trump dodał, że mimo zerwania umowy, USA są otwarte na konstruktywne negocjacje z Iranem.
Porozumienie nuklearne obowiązywało od lipca 2015 roku. Oprócz Stanów Zjednoczonych zostało zawarte przez pięć innych mocarstw – Francję, Wielką Brytanię, Chiny, Rosję i Niemcy. Zakłada ograniczenie programu nuklearnego Iranu w zamian za stopniowe znoszenie sankcji.

IAR/Piotr Orłowski/Chicago/kano

COMMENTS