HomePILNE

Donald Trump: Wściekły tłum nie będzie rządził w pokojowych protestach. Prezydent zapowiada wysłanie wojska

Donald Trump: Wściekły tłum nie będzie rządził w pokojowych protestach. Prezydent zapowiada wysłanie wojska

Prezydent Donald Trump polecił wysłanie na ulice Waszyngtonu uzbrojonego wojska i policji, by zapobiec zamieszkom, podczas których dochodzi do rabunków, aktów wandalizmu i niszczenia mienia. W orędziu do Amerykanów zapowiedział “mobilizację wszystkich federalnych środków cywilnych i wojskowych, by zatrzymać zamieszki i rabunki”.

Prezydent ostrzegł też, że jeśli gubernatorzy stanowi nie poradzą sobie sami i nie przywrócą bezpieczeństwa w swoich rejonach, zostaną wysłane tam wojska federalne. Donald Trump mówił też, że wprowadzona w niektórych miastach godzina milicyjna, ma być bezwzględnie przestrzegana.

“Będę walczył o bezpieczeństwo Amerykanów. Nie pozwolę, by wściekły tłum rządził w pokojowych protestach”- mówił Donald Trump.

Wcześniej wezwał gubernatorów stanowych do stłumienia protestów i zamieszek w miastach, które wybuchły i rozszerzają się od tygodnia po śmierci w George’a Floyda. 46-letni Afroamerykanin zmarł podczas aresztowania w Minneapolis w stanie Minnesota. Do zdarzenia doszło 6 dni temu.

Na razie działania gubernatorów nie doprowadziły to do zatrzymanie protestów, podczas których dochodzi do aktów wandalizmu i kradzieży.

Podczas przemówienia Donalda Trumpa policja użyła gazów łzawiących dla rozpędzenia protestujących przed Białym Domem w Waszyngtonie.

Donald Trump wyszedł z Białego Domu i pieszo udał się na miejsce, gdzie dochodzi do protestów, na Plac Lafayette. Zatrzymał się przed ewangelickim kościołem świętego Jana, spalonym i zniszczonym podczas zamieszek. Świątynia jest uznawana za miejsce symboliczne, zwana jest “kościołem prezydenckim”. Donald Trump miał w ręce Biblię. Następnie powrócił do Białego Domu.

IAR

COMMENTS