HomePILNE

Dominik Radziwiłł przesłuchany przez komisję śledczą ds. VAT. “Nie omawialiśmy rosnących problemów ze ściągalnością VAT-u”

Dominik Radziwiłł przesłuchany przez komisję śledczą ds. VAT. “Nie omawialiśmy rosnących problemów ze ściągalnością VAT-u”

Sejmowa komisja śledcza ds. podatku VAT przesłuchała Dominika Radziwiłła. Był to szósty przedstawiciel resortu finansów, który odpowiadał na pytania posłów. Podsekretarzem stanu był w latach 2009-2012.

Dominik Radziwiłł zeznał, że nie nadzorował w trakcie pełnienia urzędu departamentów podatkowych. Podlegały mu departamenty: długu publicznego, gospodarki narodowej oraz polityki regionalnej i rolnictwa.
Świadek dodał , że uczestniczył w comiesięcznych spotkaniach przedstawicieli ministerstwa finansów z zarządem Narodowego Banku Polskiego. Na posiedzeniach tzw. komitetu długu publicznego nie omawiano rosnących problemów ze ściągalnością VAT-u.
“Z tych spotkań wynikało niedoszacowanie przychodów z podatków. Starano się wyjaśnić, skąd są takie niedobory w stosunku do planu. Co do rozwiązań to ani z ministrami ani z nikim innym na takie tematy nie rozmawiałem” – powiedział Dominik Radziwiłł. “Z mojego punktu widzenia nie był to dla komitetu jakiś ogromny problem. Wynikało to, jak sądzę, z tego, że wiele krajów w tym czasie miała gigantyczne problemy z deficytem. W związku z tym polski deficyt nie był dla komitetu szokujący i nie było to głównym tematem dyskusji moich z członkami tego zespołu” – dodał.
Przewodniczący komisji i poseł PiS Marcin Horała wyjaśnił, że pytania do świadka były dość ograniczone, ponieważ nie zajmował się on sprawami podatkowymi. Jego zdaniem Dominik Radziwiłł potwierdził zeznania wcześniejszych świadków, na przykład, że problem uszczelniania systemu podatkowego nie był specjalnie omawiany, ani stawiany jako priorytet na spotkaniach kierownictwa ministerstwa.

 

Członek komisji i poseł PO Zbigniew Konwiński powiedział, że- jego zdaniem- posłowie powinni skupić się na przesłuchaniach tych wiceministrów finansów, którzy odpowiadali za kwestie związane z systemem podatkowym. Ponadto jego zdaniem Dominik Radziwiłł wyjaśnił, że w ministerstwie finansów nie było praktyki, aby podpisywano się pod projektami ustaw, których nie akceptowano. Pytania w tym zakresie Zbigniew Konwiński zadał świadkowi w kontekście ubiegłotygodniowych zeznań Elżbiety Chojny-Duch. Była wiceminister finansów mówiła, że nie popierała zniesienia 30 procentowej sankcji VAT, jednak poseł PO przedstawił dziś dokument z lutego 2008 roku z podpisem i akceptacją Chojny-Duch pod ustawą znoszącą tę karę.
Dominik Radziwiłł był ostatnim świadkiem przesłuchanym przez komisję śledczą w listopadzie.
Na zamkniętym posiedzeniu poprzedzającym przesłuchanie, przedstawiciele komisji zdecydowali o przekazaniu do prokuratury wniosków o możliwości popełnienia przestępstwa przez dwóch byłych ministrów z okresu koalicyjnych rządów PO-PSL. Chodzi o szefa resortu finansów Jacka Rostowskiego oraz szefa gabinetu premiera Donalda Tuska, Sławomira Nowaka.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)//M.Fedusio/D.Grygorcewicz/Rita/dyd

COMMENTS