HomeDolnośląskie

Dolny Śląsk: Tak wygląda nielegalna fabryka papierosów! Profesjonalna linia produkcyjna

Dolny Śląsk: Tak wygląda nielegalna fabryka papierosów! Profesjonalna linia produkcyjna

Legnicka prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego akt oskarżenia przeciwko 11 członkom zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalną produkcją papierosów. Zatrzymani to Polacy, Paragwajczycy i Brazylijczyk.

Mężczyźni oskarżeni zostali o działalność w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją i wprowadzaniem do obrotu papierosów i krajanki tytoniowej. Wyroby były oznaczone podrobionymi znakami towarowymi. To finał śledztwa prowadzonego od września 2019 roku przez funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Śledczy ustalili, że papierosy były produkowane w okresie od grudnia 2018 r do sierpnia 2019 r. zaś Skarb Państwa stracił około 60 mln złotych z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego. Cały proceder prowadzony był na terenie zagłębia miedziowego. W miejscowości pod Głogowem znajdowała się hala produkcyjna, w Lubinie hala przeładunkowa oraz magazynowa, zaś w Polkowicach parkowane były pojazdy, które służyły do przewozu nielegalnych wyrobów tytoniowych.

Łącznie ujawniono i zabezpieczono pełną linię produkcyjną, około 8 000 000 sztuk papierosów w paczkach oznaczonych podrobionymi znakami towarowymi, 2500 kg wyprodukowanych papierosów nie spakowanych, a także około 5 000 kg krajanki tytoniowej. Oskarżeni w okresie od sierpnia do 3 września wyprodukowali około 70 mln. sztuk papierosów.

Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi oskarżonym kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5, a za przestępstwa skarbowe i inne objęte aktem oskarżenia kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 10 lat oraz wysokie grzywny.

 

Mateusz Różański aip

COMMENTS