HomeCiekawostki

Dokument o kulisach dojścia do władzy Władymira Putina w kinach

Dokument o kulisach dojścia do władzy Władymira Putina w kinach

Dokument “Świadkowie Putina” o kulisach dojścia do władzy Władymira Putina od dziś można oglądać w kinach. Najnowszy film dokumentalisty Witalija Manskiego to intymny portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji.

Dominika Baranowska z Against Gravity, dystrybutora filmu wyjaśnia, że film został stworzony z unikatowych materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków oraz doświadczeń samego reżysera. Pod koniec ubiegłego tysiąclecia Witalij Manski był szefem departamentu dokumentalnego rosyjskiej telewizji publicznej i reżyserował pierwszą kampanię wyborczą Putina. W filmie można zobaczyć jak powstają materiały “pod publiczkę” na przykład: zaaranżowaną przez reżysera wizytę Putina u jego dawnej wychowawczyni w rodzinnym Petersburgu. Rejestracja spotkania miała przedstawić przyszłego prezydenta w niezwykle pozytywnym, ciepłym świetle.

 

Dominika Baranowska wyjaśnia, że Manski ukazał też skalę manipulacji jakie towarzyszyły przejęciu władzy przez Putina. Reżyser, mając dostęp do różnych polityków, pokazuje między innymi rolę jaką odegrał prezydent Borys Jelcyn w procesie przejmowania władzy przez Putina, do jakich środków i manipulacji uciekał się przyszły prezydent Rosji. Widzimy też, jak jest zdeterminowany, by przejąć władzę, do czego zmierza bezkompromisowo, “po trupach do celu”.

Obecnie Witalij Manski mieszka na Łotwie, a większość członków sztabu wyborczego Putina albo nie żyje, albo mieszka poza granicami Rosji. Film “Świadkowie Putina” otrzymał Grand Prix dla Najlepszego Filmu Dokumentalnego na ubiegłorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach.

Informacyjna Agencja Radiowa IAR Witold Banach/dwCOMMENTS