HomePILNE

Dokonano wyboru kierownictwa komisji w Parlamencie Europejskim. Porażka Beaty Szydło

Dokonano wyboru kierownictwa komisji w Parlamencie Europejskim. Porażka Beaty Szydło

Prawo i Sprawiedliwość oraz Platforma Obywatelska mają po trzech wiceprzewodniczących komisji w Parlamencie Europejskim. Beata Szydło nie będzie szefową komisji zatrudnienia i spraw socjalnych. Tak wygląda podsumowanie dnia w europarlamencie, podczas którego dokonano wyboru kierownictwa wszystkich komisji. 

Grupy polityczne podzieliły się stanowiskami już wcześniej zgodnie z metodą D’Hondta. Jednak mimo tych ustaleń kandydatura Beaty Szydło została odrzucona. “To jest odwet. Tu się nie liczą kompetencje ewentualnego przewodniczącego komisji zatrudnienia. Nikt ich nie kwestionował. Nie było żadnej uwagi krytycznej, bo być nie mogło. Nie ma żadnych racji merytorycznych, żeby odrzucić tę kandydaturę” – powiedział szef konserwatystów Ryszard Legutko. Tłumaczył, że to odwet socjalistów za odrzucenie kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej. Na wniosek socjalistów zarządzono głosowanie tajne. 27 europosłów było przeciwko, 21 głosowało za kandydaturą, dwie osoby wstrzymały się od głosu. “Za tym dzisiejszym głosowaniem stoi środowisko liberalno-lewicowe, które de facto krytykuje nas za nieprzyjmowanie imigrantów, krytykuje nas za to, że demokracja w Polsce zwyciężyła i rządzą ci, którzy rządzą” – skomentowała Beata Mazurek.
Szef delegacji Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim Andrzej Halicki zapewnił, że europoseł PO poparł Beatę Szydło. “Zgodnie z wytycznymi EPL, byliśmy za tym, by dochować zasady D’Hondta, więc by ten podział, który przynależy poszczególnym formacjom, był zrealizowany przez naszych reprezentantów w komisjach, a w tej komisji mamy akurat jeden głos. Różnica była i tak za duża, więc proszę nie zwalać tej sytuacji na nas” – powiedział Andrzej Halicki.
Pozostałe głosowania przebiegły już zgodnie z ustaleniami. Trzech europosłów PiS-u zostało wiceprzewodniczącymi: Witold Waszczykowski – w komisji spraw zagranicznych, Zdzisław Krasnodębski – w komisji przemysłu i energii oraz Ryszard Czarnecki – w komisji petycji.
Z kolei Platforma Obywatelska postawiła przede wszystkim na kwestie budżetowe i regionalne. “Zadaniem numer jeden dla naszej delegacji jest odzyskanie maksymalnie dużo z tych środków, które w stosunku do poprzedniej perspektywy jak na razie nie leżą na stole, bo mamy ponad 100 miliardów złotych w tej ofercie ze strony KE mniej” – powiedział Andrzej Halicki. Wiceprzewodniczącymi komisji zostało troje europosłów PO: Janusz Lewandowski – w komisji budżetowej, Krzysztof Hetman – w komisji rozwoju regionalnego i Róża Thun – w komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów.

Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Bruksela/em/sjoCOMMENTS