-1.2 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Dodatek solidarnościowy dla osób, które straciły pracę przez COVID-19. Jak go uzyskać?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na platformie internetowej PUE ZUS można się już ubiegać o wypłatę zasiłku solidarnościowego. Wynosi on 1400 złotych i można go uzyskać maksymalnie trzykrotnie.

Przez dwa dni do ZUS-u w całej Polsce wpłynęło niemal 6,8 tys. wniosków o dodatek solidarnościowy. Na Dolnym Śląsku było to w sumie 521 wniosków w tym 104 w Legnicy, 160 w Wałbrzychu i Wrocławiu 257. O świadczenie mogą się ubiegać osoby, które po 15 marca straciły pracę, lub nie została im przedłużona umowa przez epidemię koronawirusa Covid-19.

 

Uwaga! Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o pracę przez łączny okres, co najmniej 60 dni w 2020 roku. O samo świadczenie można ubiegać się jednak jedynie drogą elektroniczną, czyli poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).

 

– Dzięki temu szybko będziemy mogli wypłacić pieniądze. Przestrzegam, że papierowe wnioski nie będą przyjmowane – mówi Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Jeżeli ktoś do tej pory nie ma swojego konta na PUE ZUS może je założyć podczas wizyty w ZUS lub online korzystając z profilu zaufanego lub poprzez bankowe konto gdyż większość banków ma w swojej ofercie taką usługę – dodaje.

 

Wysokość miesięcznego dodatku to 1400 złotych. – Jego wypłata następuje między 1 czerwca a 31 sierpnia br. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym osoba uprawniona złożyła wniosek, więc jeśli ktoś złoży wniosek w czerwcu dostanie wypłatę trzy razy, ale jeśli wniosek wpłynie do nas w sierpniu to będą to jednorazowe pieniądze – dodaje Kowalska-Matis.

 

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Otrzymanie dodatku solidarnościowego oznacza zawieszenie wypłaty zasiłku dla bezrobotnych oraz stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

 

Warto wiedzieć, że na osobę pobierającą dodatek solidarnościowy opłacane są składki emerytalna i rentowa, a także składki zdrowotna. Płatnikiem składek na te ubezpieczenia jest ZUS. Nalicza je od kwoty dodatku solidarnościowego. Jednak składki nie pomniejszają wypłaty, ponieważ są finansowane z budżetu państwa. Termin składania wniosków upływa 31 sierpnia. Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne na PUE ZUS.

 

 

Kacper Chudzik aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520