HomePOLSKA

“Doczekał się!”. Poseł Dominik Tarczyński obejmie mandat europosła

“Doczekał się!”. Poseł Dominik Tarczyński obejmie mandat europosła

Marszałek Elżbieta Witek poinformowała, że 1 lutego 2020 roku – zgodnie z obowiązującymi przepisami – dodatkowy mandat w Parlamencie Europejskim przypadający Polsce obejmie poseł IX kadencji Sejmu Dominik Tarczyński. Marszałek podejmuję decyzję w tej sprawie zgodnie z artykułem 249 Kodeksu Wyborczego.

Jak wyjaśnia w komunikacie Centrum Informacyjne Sejmu, z analiz przedstawionych marszałek Sejmu przez Biuro Analiz Sejmowych wynika, że mandat europarlamentarzysty uzyskany przez posła Dominika Tarczyńskiego w wyborach do Parlamentu Europejskiego nie wygasł na skutek uzyskania mandatu posła na Sejm w wyborach w październiku 2019 roku,, ponieważ nie miał wówczas do niego zastosowania zakaz łączenia mandatu poselskiego z mandatem posła do PE.

Zgodnie z prawem europejskim, zakaz łączenia mandatu członka Parlamentu Europejskiego z członkostwem w parlamencie krajowym dotyczy osób, które uzyskały mandat posła do PE od momentu objęcia przez nich tych mandatów. Wynika z tego, że skoro w okresie poprzedzającym Brexit poseł Tarczyński nie jest – w rozumieniu prawa UE – posłem do PE, a tym bardziej nie objął tego mandatu, to nie mają do niego zastosowania zakazy unijne. Z kolei zakazy ustanowione w prawie krajowym, w tym zakaz łączenia mandatu poselskiego z mandatem posła do PE, zostały ustawowo zawieszone na czas Brexitu.

Mandat poselski Dominika Tarczyńskiego wygasł – zgodnie z art. 247 Kodeksu Wyborczego – z początkiem dnia, w którym Brexit stał się skuteczny, a więc 1 lutego 2020 roku.

Dominik Tarczyński będzie 52. polskim europosłem.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/sejm.gov.pl/dyd

COMMENTS