HomePOLSKA

Do PKW zgłoszono 19 kandydatów w celu rejestracji w wyborach prezydenckich

Do PKW zgłoszono 19 kandydatów w celu rejestracji w wyborach prezydenckich

19 kandydatów zostało zgłoszonych do Państwowej Komisji Wyborczej w celu rejestracji w wyborach prezydenckich. Termin minął dziś o północy.

Warunkiem koniecznym do rejestracji kandydata jest złożenie 100 tysięcy podpisów poparcia. Do ubiegłego tygodnia uczyniło to 6 komitetów. Najwięcej podpisów złożono pod kandydaturą ubiegającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy – ponad 2 miliony. Wymaganą liczbę podpisów dostarczyły również komitety: Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, którą poparło ponad 500 tysięcy osób (KO), a także Roberta Biedronia (Lewica), Władysława Kosiniaka-Kamysza (PSL), Krzysztofa Bosaka (Konfederacja) i Szymona Hołowni.

W tym tygodniu zgłoszono 13 kandydatów, w tym 10 wczoraj. Rzecznik PKW Tomasz Grzelewski mówi, że na razie nie wiadomo, ilu spośród nich dostarczyło wymaganą liczbę podpisów, ponieważ jeszcze trwa liczenie. Dodał, że PKW jest zobowiązane przeprowadzić je jak najszybciej.

Tomasz Grzelewski poinformował, że jeśli po przeliczeniu okaże się, że kandydat nie uzbierał 100 tysięcy podpisów, to PKW odmówi jego rejestracji w wyborach prezydenckich.

Wczoraj podpisy do PKW dostarczyły między innymi komitety Marka Jakubiaka i Pawła Tanajno.

I tura wyborów prezydenckich odbędzie się 10 maja. Jeśli żaden z kandydatów nie uzyska ponad połowy ważnie oddanych głosów, to konieczne będzie przeprowadzenie II tury, którą zaplanowano na 24 maja.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/#Fabisiak/i jf/w zr

COMMENTS