HomePILNE

Do kiedy maseczki? Dzisiaj będzie wiadomo, co z dalszym wracaniem do normalności

Do kiedy maseczki? Dzisiaj będzie wiadomo, co z dalszym wracaniem do normalności

W środę poznamy terminarz kolejnego etapu znoszenia ograniczeń wynikających z epidemii. Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller, przedstawi go premier Mateusz Morawiecki. Na nowe decyzje z niecierpliwością czekają m.in. ci, którzy liczą na koniec obowiązku noszenia maseczek. A wstępne deklaracje na ten temat już padły.

Dzisiaj mają zostać ogłoszone szczegóły już czwartego etapu odmrażania gospodarki i luzowania obostrzeń. Na to odmrożenie czekają m.in. kina, siłownie, baseny, kluby fitness, jak też branża weselna. Związane z epidemią ograniczenia dla wielu osób są już znienawidzoną uciążliwością, w tym szczególnie konieczność zasłaniania ust i nosa. Na ulicach niestety widać sporo osób, które samowolnie się już z maseczkami pożegnały… Inni noszą je na brodzie albo zasłaniają tylko usta. Zakrywanie nosa i ust w przestrzeni publicznej obowiązuje od 16 kwietnia. W poniedziałek (25.05) minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział natomiast (w Polsat News), że najpóźniej następnego dnia zostanie przekazana informacja o łagodzeniu obowiązku noszenia maseczek.

 

Do wtorku tak się nie stało, więc ogłoszenie decyzji spodziewane jest na konferencji w środę. Analizowanych miało być kilka wariantów. Najprawdopodobniej od czerwca bez maseczek będziemy mogli poruszać się w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu. Oznacza to, że ich noszenie będzie wciąż obowiązkowe w przestrzeniach zamkniętych, np. w komunikacji miejskiej, w kościele czy w sklepach. Szumowski zaznaczył, że są trzy województwa, co do których być może trzeba byłoby się zastanowić, czy utrzymać obowiązek noszenia maseczek na ulicach. Możliwe więc, że w województwach, w których wciąż przybywa dużo nowych przypadków zakażenia koronawirusem, trzeba będzie nadal zakrywać usta i nos w przestrzeni publicznej. Jakie są najnowsze dane dla naszego województwa?

 

We wtorek badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie u kolejnych trzech osób z Małopolski. To młody mężczyzna i mężczyzna w sile wieku z Krakowa oraz młody mężczyzna z powiatu oświęcimskiego. Do tej pory w regionie zakażenie SARS-CoV-2 potwierdzono u 1179 osób. Małopolska wciąż zajmuje szóste miejsce pod względem liczby zakażeń w Polsce na tle innych województw. Sytuacja epidemiologiczna nadal najgorzej wygląda na Śląsku. W Polsce dotychczas potwierdzone zostały ponad 22 tys. przypadków zakażenia koronawirusem.

 

aip

COMMENTS