2.4 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Dlaczego wróble znikają z Polski? Te fakty Cię zaskoczą. Dziś międzynarodowy dzień wróbla

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wróbel przez niemal cały XX wiek powszechnie występował na terenie Polski. W ostatnich 20-30 latach zaczął coraz bardziej znikać z miast. Obecnie w mieście wróbla raczej nie uświadczysz.

 

Dlaczego? – naukowcy nie znają jeszcze ostatecznej i pełnej odpowiedzi na to pytanie. Od 1995 r. wróble są objęte w Polsce ścisłą ochroną gatunkową, ale nie znaczy to, że są gatunkiem specjalnie zagrożonym. Badania wykazują, że jest to nadal „bardzo liczny ptak lęgowy”.

 

Zniknął jednak z miast i to powoduje, że myślimy o tym ptaszku z wielkim sentymentem. Na pocieszenie dodajmy, że takie zniknięcie wróbla z miast na zachodzie Europy – w Anglii czy Holandii – obserwowano już w latach 80. XX wieku.

– Wróble zniknęły z miast i zmniejszyła się ich liczebność w Europie. Przyczyn jest kilka: 1) pestycydy powodują spadek liczebności owadów, którymi wróble karmią pisklęta, 2) w miastach nie ma już koni, więc wróble nie mogą się pożywić końskim owsem, 3) również i na wsi trudniej im zdobyć ziarno, które jest dziś staranniej zabezpieczone, 3) termomodernizacja budynków utrudnia im gniazdowanie.

 

– Sparrow znaczy wróbel. Jednym z najbardziej znanych na świecie wróbli jest postać z filmu „Piraci Karaibów” Jack Sparrow, kapitan „Czarnej Perły”. Jacka Sparrowa grał John Depp. Fot. NJM2010 Wikimedia Commons

 

 

– Tatuaż Jacka Sparrowa. Sławny pirat miał mnóstwo tatuaży, ale dziś interesuje nas obrazek z jego prawego ramienia, przedstawiający – jak głoszą różne fachowe opisy – wróbla lecącego nad morzem w stronę słońca. Litera P to znamię wypalane za karę piratom.

 

 

Tępienie wróbli w Chinach. Kampania walki z czterema plagami to była akcja społeczno polityczna w Chińskiej Republice Ludowej trwająca w latach 1958-62. Chcąc podnieść poziom higieny i zmniejszyć straty w rolnictwie komuniści zarządzili narodowe zwalczanie komarów, much, wróbli i szczurów. Na zdj. plakat propagandowy z tego okresu. Tępienie wróbli spowodowało rozmnożenie się szkodników (szarańcza) i wywołało klęskę głodu.

 

 

 

– Wróbel z horroru braci Grimm. Wróbelek jest bohaterem baśni braci Grimm pt. „Pies i wróbel”, opublikowanej w 1812 roku. To naprawdę mocna historia, której nie powstydziłby się nawet Tobe Hooper, twórca filmu „Teksańska masakra piłą mechaniczną”. Zresztą swoją „Teksańską masakrę” sam Hooper określał jako zaktualizowaną wersję historii Jasia i Małgosi, pochodzącej właśnie ze zbioru baśni braci Grimm. Miłośnicy makabry mogą „Psa i wróbla” przeczytać w portalu Wolne Lektury. Tylko nie czytajcie tego dzieciom! Na zdj. ilustracja do baśni o wróbelku, Arthur Rackham, „Hansel & Grethel & Other Tales by the Brothers Grimm”, 1920

 

 

„Przygód kilka wróbla Ćwirka” – to popularny jeszcze i dziś serial dla dzieci na dobranoc, wyprodukowany przez wytwórnię Se-Ma-For w latach 1983-89. W serialu głosu postaciom użyczył aktor i artysta kabaretowy Jan Kobuszewski

 

– Wróbelek Elemelek – to bohater cyklu książeczek dla dzieci autorstwa Anny Łochockiej (1920-1995).

 

 

 

 

 

Wróbelek dla dorosłych pochodzi z wiersza Konstantego I. Gałczyńskiego „O wróbelku” (1947) Wróbelek jest mała ptaszyna, wróbelek istotka niewielka, on brzydką stonogę pochłania, lecz nikt nie popiera wróbelka. Więc wołam: Czyż nikt nie pamięta, że wróbelek jest druh nasz szczery?! Kochajcie wróbelka dziewczęta, kochajcie, do jasnej cholery! Konstanty Ildefons Gałczyński (1947)

 

 

wz aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520