HomeCiekawostki

Dlaczego na Litwie wyrywają kartki z gazet?

Dlaczego na Litwie wyrywają kartki z gazet?

Wyrywanie stron z gazet i czasopism przynosi Litwie wstyd – tak litewska prezydent skomentowała fakt, że w jej kraju usuwane są strony czasopism, na których znajduje się – zabroniona od stycznia – reklama alkoholu. 

Dalii Grybauskaite incydenty te przypominają praktyki znane z historii: “Ten fakt jest zawstydzający, przypomina średniowiecze i psuje naszą reputację na arenie międzynarodowej” – powiedziała podczas konferencji prasowej. Dodała, że Sejm powinien rozwiązać ten problem zmieniając ustawę o kontroli alkoholu.
Ta, uchwalona w ubiegłym roku, nie pozwala na żadną formę reklamy napojów alkoholowych i nie przewiduje żadnych wyjątków. Litewscy dystrybutorzy prasy wyrywając kartki z czasopism wydawanych za granicą, na których znajdują się reklamy alkoholu, unikają w ten sposób wysokich kar. “Takie zakazy nic nie zmienią, bo jeśli ktoś chce się napić to i tak znajdzie sposób” – powiedziała Polskiemu Radiu mieszkanka Wilna, Marija.
Dziesięciu posłów z partii konserwatywnej zgłosiło poprawki do ustawy o kontroli alkoholu. Zgodnie z nimi zakaz reklamy napojów alkoholowych nie obejmowałby czasopism wydawanych za granicą.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Kamil Zalewski, Wilno/mcm/mt

COMMENTS