HomeZachodniopomorskie

Dla prawosławnych i grekokatolików zaczyna się czas świąt. Nabożeństwa w Koszalinie

Dla prawosławnych i grekokatolików zaczyna się czas świąt. Nabożeństwa w Koszalinie

W niedzielę, 6 stycznia, zgodnie z kalendarzem juliańskim, do wieczerzy wigilijnej zasiądą wierni obrządków wschodnich.

Po 40-dniowym poście grekokatolicy i prawosławni narodziny Chrystusa świętować będą przez trzy dni. Na terenie dawnego województwa znajduje się kilkanaście parafii greckokatolickich skupionych w koszalińskim dekanacie, gdzie odprawiane są w tym czasie nabożeństwa. W Koszalinie, w niedzielę 6 stycznia, o godz. 21 wierni Cerkwi Greckokatolickiej (ul. Niepodległości 24-26) wraz z księdzem Mitratem Bohdanem Hałuszką świętować będą Poweczeria Wełyke (nabożeństwo wieczorne) oraz pasterkę.

 

W poniedziałek, 7 stycznia, czyli w pierwszy dzień świąt nabożeństwo odbędzie się o godz. 9.30, a we wtorek i w środę o godz. 9.30 i 17. W prawosławnej parafialnej Cerkwi pod wezwaniem Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy przy ulicy Adama Mickiewicza niedzielna pasterka rozpocznie się o godz. 16. W poniedziałek, wtorek i środę świąteczne nabożeństwa odbywać się będą o godzinie 10.Wierni obrządków wschodnich, składając sobie życzenia, zamiast opłatkiem przełamują się prosforą – to pszenny chleb, często w wigilię spożywany z miodem. – W wigilię obowiązuje ścisły post. Wieczorem rodzina zasiada do uroczystej kolacji. Wśród 12 potraw do głównych należy kutia zrobiona m.in. z pszenicy, symbolu rodzącego się życia, miodu, symbolu wiecznego szczęścia, maku, orzechów i bakalii – wylicza Roman Biłas, przewodniczący zarządu koszalińskiego oddziału Związku Ukraińców w Polsce. – Posiłek rozpoczyna się od modlitwy i odśpiewania hymnu Troparionu, sławiącego narodzenie Chrystusa.

 

Następnie odczytywany jest fragment Pisma Świętego. Potem wszyscy składają sobie życzenia.W cerkwiach nie ma tradycji szopek. Podczas wieczornego nabożeństwa w centralnej części świątyni ustawiona jest ikona i krzyż. Obok, w specjalnym naczyniu znajduje się pięć małych chlebków, wino, pszenica i oliwa, które na zakończenie nabożeństwa są błogosławione. – W pierwszy dzień Świąt na zakończenie Eucharystii kapłan czyni na czołach wiernych znak krzyża poświęconym olejem. Następnie podzielone chlebki polewa się oliwą i rozdaje każdemu uczestnikowi liturgii – opisuje Roman Biłas. 7 stycznia, w pierwszy dzień Bożego Narodzenia, kościół wschodni świętuje narodzenie Jezusa, w drugim czci Świętą Rodzinę, a w trzecim wspomina pierwszego męczennika i diakona – świętego Szczepana. W okresie świątecznym wierni witają się słowami: Chrystos Rażdajetsia! Sławite Joho czyli Chrystus się rodzi! Chwalmy Go!

 

Dawid Jaśkiewicz (aip)COMMENTS