HomeZachodniopomorskie

Diler dopalaczy z Trzebiatowa w Zachodniopomorskiem został aresztowany na trzy miesiące

Diler dopalaczy z Trzebiatowa w Zachodniopomorskiem został aresztowany na trzy miesiące

Diler dopalaczy z Trzebiatowa w Zachodniopomorskiem został aresztowany na trzy miesiące. Rzecznik szczecińskiego Sądu Okręgowego Michał Tomala wyjaśnił, że areszt ma zapobiec ewentualnej ucieczce podejrzanego bądź próbom wywierania przez niego wpływu na świadków. Część z nich przebywa w szpitalu i dotąd nie złożyło zeznań.

Po zatruciu dopalaczami, rozprowadzanymi przez 18-letniego dilera, w szpitalach przebywa 16 mieszkańców Trzebiatowa. Cierpieli na psychozy, duszności i konwulsje.
Wizytatorzy zachodniopomorskiego Kuratorium Oświaty sprawdzają w szkołach w Trzebiatowie jak są realizowane programy profilaktyczne. 18-latkowi grozi kara ośmiu lat więzienia.
Dilera dopalaczy zatrzymano również w Koszalinie. Jutro zostanie przesłuchany i prawdopodobnie usłyszy zarzuty. Po zażyciu, rozprowadzanych przez niego środków psychotropowych, dwoje nastolatków z Sianowa trafiło do szpitala. 27-latek został złapany po policyjnym pościgu. Okazało się, że był już karany. Grozi mu do trzech więzienia.
Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że jeszcze przed wakacjami resort przedstawi projekt zmian przepisów, by umożliwić skuteczniejszą walkę z dopalaczami. Mają się wśród nich znaleźć zmiany w wykazie zakazanych substancji, tak by poprzez niewielką korektę ich składu chemicznego nie można było zmieniać ich nazw. Łukasz Szumowski zapowiedział również uszczelnienie rynku niebezpiecznych substancji. Podkreślił, że dopalacze należy traktować jak groźne narkotyki. “Jak widać po ostatnich wydarzeniach często dzieci nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zażywania tych substancji. Wiemy, że narkotyki zabijają, wiemy, że dopalacze też mogą zabijać” – powiedział szef resortu zdrowia.
Pod koniec maja ministerstwo rozszerzyło o 17 wykaz substancji psychoaktywnych, których posiadanie, produkcja, przetwarzanie, przewóz i obrót są nielegalne w Polsce bez odpowiedniego zezwolenia. Obecnie lista zawiera 38 różnych środków.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/mt/OK

COMMENTS