“Der Spiegel”: Grecja będzie się domagała od Niemiec reparacji wojennych

“Der Spiegel”: Grecja będzie się domagała od Niemiec reparacji wojennych

Jak twierdzi tygodnik “Der Spiegel” Grecja zamierza domagać się od Niemiec 280 miliardów euro w ramach reparacji wojennych. Zarówno grecki premier Aleksis Cipras, jak i prezydent kraju Prokopis Pawlopulos powtarzają, że żądanie reparacji od Niemiec jest uzasadnione.

Zdaniem niemieckiego tygodnika nie przypadkiem najważniejsi greccy politycy w krótkim odstępie czasu wypowiedzieli się na temat reparacji. “Der Spiegel” twierdzi, że już w listopadzie tego roku grecki rząd rozpocznie międzynarodową kampanię informacyjną na temat niemieckich reparacji. Raport na ten temat był już gotowy w 2016 roku, ale został schowany do parlamentarnej zamrażarka – czytamy w tygodniku, który twierdzi, że tym razem parlament zajmie się tym tematem. Informacje o greckich żądaniach wobec Niemiec pojawiły się na kilka dni przed oficjalną wizytą prezydenta Niemiec Waltera Steinmeiera w Grecji, gdzie spotka się on zarówno z premierem Aleksisem Ciprasem, jak i prezydentem Prokopisem Pawlopulosem.
Grecja domaga się od Niemiec prawie 270 mld. euro z tytułu odszkodowań wojennych oraz ponad 10 mld. euro z tytułu wymuszonego kredytu. Niemcy odmawiają wypłaty reparacji twierdząc, że wszelkie roszczenia są nieuprawnione.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Waldemar Maszewski/Berlin/kano

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0