0.5 C
Chicago
czwartek, 25 lutego, 2021

Departament sprawiedliowści USA poparł pozew przeciw Pritzkerowi

Popularne

Federalny departament sprawiedliwości poparł pozew przeciw gubernatorowi Illinois, J.B. Pritzkerowi. Złożył go republikański kongresman, Darren Bailey.

 

Zarzucił on gubernatorowi, że przedłużając nakaz „stay-at-Home” z powodu pandemii koronawirusa, pogwałcił prawa obywatelskie mieszkańców Illinois. W czwartek Pritzker przeniósł   pozew z sądu stanowego do federalnego. Prokurator generalny Illinois, Kwame Raoul w wydanym oświadczeniu zaznaczył, że w dalszym ciągu będzie bronił konstytucyjnych praw gubernatora do zapewnienia ochrony mieszkańcom. Dodał, że zwłaszcza podczas panującej pandemii władze zobowiązane są do zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa i ochrony zdrowia   oraz życia.

Z kolei federalny departament sprawiedliwości stwierdził, że prawo stanowe umożliwia gubernatorowi korzystanie z nadzwyczajnych uprawnień tylko przez 30 dni. „Gubernator Illinois biorąc pod uwagę zobowiązania jakie ma wobec mieszkańców stanu, powinien zgodzić się by to sąd zdecydował czy podjęte przez niego decyzje w związku z zagrożeniem koronawirusem były zgodne z prawem” – powiedział asystent prokuratora generalnego USA z wydziału praw obywatelskich, Eric Dreiband.

 

BK

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Ostatnio dodane