Delegaci ONZ w Katowicach. Czy miasto może być gospodarzem szczytu klimatycznego?

Delegaci ONZ w Katowicach. Czy miasto może być gospodarzem szczytu klimatycznego?

Delegaci ONZ wraz z przedstawicielami ministerstwa środowiska sprawdzają, czy Katowice nadają się do roli miasta – gospodarza szczytu klimatycznego ONZ, który ma się odbyć w Polsce w 2018 roku. O organizację tego wydarzenia stara się również Gdańsk.

To już przesądzone w 2018 roku w Polsce odbędzie się 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (COP24) oraz 14. sesja Spotkania Stron Protokołu z Kioto (CMP 14). Pozostaje jednak pytanie, gdzie odbędzie się to ważne i prestiżowe wydarzenie. O organizację szczytu, który potrwa dwa tygodnie, i na który zjadą tysiące delegatów z państw członkowskich ONZ, starają się Katowice i Gdańsk. W tym tygodniu oba te miasta odwiedzają delegaci ONZ w towarzystwie przedstawicieli Ministerstwa Środowiska. Na początku tygodnia byli w Gdańsku, natomiast od środy są w Katowicach.

– Wiemy że ta konferencja może być poświęcona tematyce węgla, a gdzie mówić o węglu jak nie w Katowicach, w Metropolii. Staramy się wypaść jak najlepiej, przedstawić wszystkie nasze atuty i walory. Jesteśmy do organizacji tego wydarzenia znacznie lepiej przygotowani niż Gdańsk – mówił w środę prezydent Katowic Marcin Krupa, który wcielił się w rolę przewodnika po mieście. Czteroosobowa delegacja ONZ wyjedzie z Katowic w czwartek. W programie wizyty mają zwiedzanie strefy kultury, gmachów Muzeum Śląskiego, NOSPR, Spodka oraz Międzynarodowego Centrum Kongresowego, ale też Stadionu Śląskiego, lotniska w Pyrzowicach, a nawet krótką przejażdżkę tramwajem. – Naszym celem jest zbadać możliwości organizacji szczytu pod względem sieci transportowej, bazy hotelowej i infrastruktury miasta – tłumaczyła Laura Lopez, dyrektor ds. obsługi konferencji przy ONZ. Jak dodała atutem Katowic jest historia miasta, które przeszło znaczną transformację.

Doświadczenia regionu, przeobrażenia jakie tu zaszły, podkreślał Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski, który towarzyszył delegatom w strefie kultury. – Pokazują, jak wiele ten region zrobił dla lepszego klimatu i myślę, że to kluczowy argument, który powinien przesądzić, że właśnie w Katowicach szczyt powinien się odbyć – przekonywał. I tłumaczył: – Moja obecność jest podkreśleniem zdecydowanego wsparcia ze strony rządu dla miasta do organizacji szczytu w Katowicach.

Za organizacją szczytu w stolicy aglomeracji śląskiej jest też Wojciech Kuśpik, prezes PTWP, firmy która organizuje m.in. Europejski Kongres Gospodarczy i której spółka córka zarządza Spodkiem i MCK. To właśnie Kuśpik jako pierwszy zaproponował, aby to w Katowicach zorganizować COP24. Jak mówił w środę zaplecze do organizacji szczytu w Katowicach jest. To strefa kultury ze swoimi obiektami, w tym Międzynarodowym Centrum Kongresowym, uznawanym za jeden z najlepszych obiektów kongresowych w Polsce. – Mamy nie tylko dobrą infrastrukturę, ale też duże doświadczenie w organizacji dużych i ważnych wydarzeń – podkreślał. I nie tylko. – Nasi ludzie mają też doświadczenie w organizacji wcześniejszych konferencji COP – prezes PTWP Event Center, firmy która zarządza MCK i Spodkiem, był odpowiedzialny za część COP na Stadionie Narodowym. Mamy więc ludzi, którzy się na tym znają i potrafią takie wydarzenie zorganizować.

Po wizytach w Gdańsku i w Katowicach przedstawiciele ONZ przygotują raporty oceniające każde z miast i prześlą go do Ministerstwa Środowiska. Decyzja, które z miast zostanie gospodarzem COP24 ma zapaść prawdopodobnie jeszcze w połowie tego roku.

Justyna Przybytek (aip), Fot. UM KatowiceCOMMENTS

WORDPRESS: 0