HomePOLSKA

Debata prezydencka w TVP. Czego absolutnie nigdy nie podpisze Andrzej Duda?

Debata prezydencka w TVP. Czego absolutnie nigdy nie podpisze Andrzej Duda?

Podsumowując debatę prezydencką w TVP prezydent Andrzej Duda powiedział, że pięć lat jego prezydentury było dobrym okresem dla Polski. W swoim podsumowaniu kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że Polska potrzebuje prezydenta, który będzie strażnikiem konstytucji.

Andrzej Duda, ubiegający się o reelekcję jako kandydat Zjednoczonej Prawicy, obiecał, że współdziałanie między nim, rządem a parlamentem zapewni Polsce rozwój gospodarczy. “Teraz uderzył nas koronawirus, chce nas wepchnąć w kryzys, ale dzięki dobremu współdziałaniu pomiędzy prezydentem, rządem, a większością parlamentarną obronimy się, wrócimy na ścieżkę dynamicznego wzrostu gospodarczego, na której byliśmy jeszcze tak niedawno. Jestem pełen optymizmu, bo wierzę w to, że my Polacy razem damy radę. Poradzimy sobie z kryzysem” – mówił Andrzej Duda.

Małgorzata Kidawa-Błońska podkreśliła, że chce dbać o miejsce do dialogu i o bezpieczeństwo Polaków. “Będę prezydentem, który stworzy miejsce do dialogu z Polakami, bo wiele problemów musimy wypracować wspólnie. Najwyższy czas, żebyśmy zaczęli zasypywać podziały. Będę prezydentem, który zadba o bezpieczeństwo Polaków we wszystkich dziedzinach: od bezpieczeństwa militarnego, po ekonomiczne, po bezpieczeństwo edukacyjne, po zdrowie” – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.

W debacie w TVP wzięło udział dziesięciu kandydatów na urząd prezydencki. Odpowiadali oni na pytania dotyczące polityki zagranicznej, gospodarki, bezpieczeństwa, polityki społecznej i ustroju państwa.

 

*

 

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda zapowiada, że nie podpisze ustawy wprowadzającej małżeństwa homoseksualne wraz z możliwością adopcji dzieci. Polityk był o to pytany w telewizyjnej debacie kandydatów na prezydenta w TVP.. Czego absolutnie nigdy nie podpisz
Druga część pytania dotyczyła tego, czy kandydat podpisze ustawę podwyższającą wiek emerytalny. “Ustawy, która wprowadza w Polsce małżeństwa jednopłciowe absolutnie nigdy nie podpiszę, podobnie jak nigdy nie zgodzę się na, broń Boże, adopcję dzieci przez pary jednopłciowe. Jest to absolutnie wykluczone” – oświadczył prezydent. “Natomiast jeśli chodzi o sprawy społeczne w ciągu ostatnich pięciu lat, pamiętam tamtą kampanię z 2015 roku. Ludzie błagali o to, żeby obniżyć podwyższony przez Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe wiek emerytalny. Ludzie błagali o to, żeby rodziny, zwłaszcza wielodzietne, mogły żyć w lepszych warunkach. Te zobowiązania zrealizowałem” – mówił Andrzej Duda.
Kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska mówiła, że są ważniejsze problemy niż to, czy prezydent podpisze te ustawy. Dodała, że na razie nie ma tematu małżeństw homoseksualnych. “W najbliższym czasie nie trafią na biurko żadnego prezydenta, bo takiego tematu w polskim parlamencie nie ma i to nie są najważniejsze problemy, jakimi żyją ludzie” – powiedziała kandydatka. “My powinniśmy porozmawiać właśnie o emerytach, o osobach, które są w tej chwili Domach Pomocy Społecznej i są zostawione same sobie. Powinniśmy rozmawiać o edukacji i problemach dzieci. 500 plus nie rozwiązało problemów społecznych. Poziom ubóstwa w naszym kraju wzrósł. Osoby niepełnosprawne – także zostawione sobie przez ten rząd. To są poważne, realne tematy i na te tematy powinniśmy rozmawiać” – mówiła Małgorzata Kidawa-Błońska.
Polityka społeczna była piątym, ostatnim tematem, który poruszono w debacie. Po nim kandydaci mieli czas na swobodną wypowiedź. Do studia przyszło dziesięcioro kandydatów na prezydenta. Poza prezydentem i kandydatką KO byli to: Krzysztof Bosak, Władysław Kosiniak-Kamysz, Szymon Hołownia, Robert Biedroń, Stanisław Żółtek, Marek Jakubiak, Mirosław Piotrowski i Paweł Tanajno.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/TVP Info/d to/d mile/w Siekaj

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/d kwi/d mile/w Siekaj

COMMENTS