HomePOLSKA

Debata prezydencka w Telewizji Polskiej bez Trzaskowskiego

Debata prezydencka w Telewizji Polskiej bez Trzaskowskiego

W Końskich w województwie świętokrzyskim odbyła się debata prezydencka zorganizowana przez Telewizję Polską. Na pytania odpowiadał kandydat popierany przez Zjednoczoną Prawicę, urzędujący prezydent Andrzej Duda. Kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski odmówił udziału w debacie.

Internauci pytali między innymi o pomoc dla przedsiębiorców w przypadku przedłużającej się pandemii koronawirusa. Andrzej Duda zapowiedział kontynuację dotychczasowych działań w tej kwestii. “Dzięki tarczom antykryzysowym gospodarka wraca w tej chwili do normy. (…) Chciałbym żebyśmy dalej tak działali” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda powiedział, że programy społeczne, które w ostatnich latach wprowadził wspólnie z rządem, były wdrażanie stopniowo i – w jego ocenie – odpowiedzialnie. Dodał, że ich realizacja była możliwa dzięki uszczelnieniu systemu podatkowego, przede wszystkim VAT. Mówił, że sytuacja gospodarcza jest pod kontrolą i zadeklarował, że pieniędzy nie zabraknie.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że rolnicy dotknięci ekonomicznymi skutkami epidemii koronawirusa będą mogli skorzystać z dodatkowego świadczenia – odszkodowania pochodzącego z unijnych środków.

Andrzej Duda mówił też o dopłatach dla rolników. Wyjaśnił, że obecne kwoty zostały wynegocjowane w 2013 roku przez przedstawicieli koalicji PO-PSL, natomiast nowa perspektywa budżetowa – od 2021 roku – podlega jeszcze negocjacjom. Jeśli wynegocjowane stawki zostaną ostatecznie utrzymane, Polska otrzyma z nich 33,5 mld euro dla rolników. To o trzy miliardy więcej, niż zakładano.
Prezydent Andrzej Duda powiedział, że dzięki zwolnieniu obywateli do 26. roku życia z podatku dochodowego, są oni bardziej konkurencyjni na rynku pracy. W czasie debaty zaznaczył, że pierwszy próg podatkowy spadł z osiemnastu do siedemnastu procent, a najmniejsi przedsiębiorcy płacą o połowę mniejszy podatek. Zdaniem ubiegającego się o reelekcję prezydenta na rynku pracy młodych zatrzymają odpowiednie wynagrodzenia i inwestycje technologiczne.

Kandydat popierany przez Zjednoczoną Prawicę był pytany także o wolność słowa w internecie. Andrzej Duda powiedział, że chociaż jest gwarantowania prawnie, trzeba walczyć ze zjawiskiem mowy nienawiści – hejtu.

Zdaniem prezydenta, najlepszym modelem rozwoju mniejszych miast jest ten zrównoważony, taki, jak proponuje Unia Europejska. Jak dodał, model, w którym bogate miasta “promieniują bogactwem” na mniejsze ośrodki, nie sprawdził się. Zdaniem urzędującego prezydenta państwo powinno realizować zarówno wielkie inwestycje – jak Centralny Port Komunikacyjny, przekop Mierzei Wiślanej czy program rozwoju linii kolejowych oraz wspierać te samorządowe, w zakresie instytucji kultury, czy sportu.

Wyborcy z Włocławka pytali prezydenta o plany związane z walką ze smogiem i zanieczyszczeniem rzek w Polsce, a także o wsparcie rodzin w pozyskiwaniu pieniędzy z samorządów na wymianę tzw. kopciuchów. Andrzej Duda powiedział, że w kraju działają już programy “Czyste Powietrze” i “Mój Prąd”, które umożliwiają uzyskanie sporego dofinansowania na przykład na wymianę pieca. Chodzi o 20 tysięcy złotych na termomodernizację i wymianę paleniska oraz 5 tysięcy na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych.

Prezydent dodał, że rząd uruchomił także programy skierowane do samorządów, jak na przykład “Miasto z Klimatem” – na inwestycje w tereny zielone.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda powiedział, że nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie eutanazji w Polsce. “Jest to ogromnie kontrowersyjne, a w moim osobiście przekonaniu od strony moralnej absolutnie niedozwolone” – powiedział prezydent.

Rafał Trzaskowski – kandydat Koalicji Obywatelskiej – odmówił wzięcia udziału w debacie w Końskich, organizowanej zgodnie z ustawą o radiofonii i telewizji, przez TVP. Wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej zaprosił prezydenta Andrzeja Dudę do udziału w “Arenie prezydenckiej” organizowanej w tym samym czasie przez swój sztab wyborczy w Lesznie.
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się 12 lipca.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/d rydz/w kry

COMMENTS