HomeŚwiat

Davos: Raport o luce podatkowej Unii Europejskiej

Davos: Raport o luce podatkowej Unii Europejskiej

Polski Instytut Ekonomiczny przedstawił podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos raport o luce podatkowej w Unii Europejskiej.

Z danych instytutu wynika, że wynosi ona 12%. To oznacza, że Unia z powodu oszustw i manipulacji podatkowych traci 170 miliardów euro rocznie.

Tylko niecała jedna trzecia tej kwoty pochodzi z transgranicznych oczustw podatkowych, niewykrytych przez służby. W większości luka vatowska powstaje przez tak zwaną “kreatywną księgowość”, czyli manipulacje podatkowe dużych korporacji bądź unikanie płacenia podatków przez osoby bogate. “Działania te często nie są zabronione przez prawo” – powiedział podczas debaty w Domu Polskim w Davos sekretarz generalny OECD Angel Gurria. Dodał, że “chodzi o zmianę prawa, bo prawo pozwala dziś na niepłacenie podatków i większość przedsiębiorstw, które nie płacą podatków, robi to w cudzysłowie legalnie. Być może jest to złe, ale nie jest to nielegalne” – stwierdził Angel Gurria.
Premier Mateusz Morawiecki apelował w Davos do Komisji Europejskiej, by przygotowała przepisy ograniczające lukę vatowską w Unii. Jego zdaniem, mogłoby to zasilić budżet wspólnoty europejskiej. “Nawet jakbyśmy sobie wyobrazili, że udałoby się odzyskać połowę tej kwoty, która jest bliska rocznemu budżetowi Unii Europejskiej, gdybyśmy naprawdę zajęli się tymi problemami, szanse na większy unijny budżet byłyby znacznie wyższe” – powiedział szef polskiego rządu.

Mateusz Morawiecki mówił w Davos również o zmniejszaniu luki vatowskiej w Polsce. Jego zdaniem, zmalała ona w ostatnich latach z 27 do około 8 procent.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/Davos/em/dw

COMMENTS