HomeŚwiat

Davos: Prezydent Trump o ochronie klimatu

Davos: Prezydent Trump o ochronie klimatu

Stany Zjednoczone dbają o środowisko i o ochronę klimatu – deklarował w Davos amerykański prezydent. Donald Trump jest jednym z głównych gości rozpoczętego w szwajcarskim kurorcie Światowego Forum Ekonomicznego. Motywem przewodnim tegorocznego spotkania trzech tysięcy polityków, biznesmenów i aktywistów są zmiany klimatyczne.

Donald Trump poinformował w Davos, że Stany Zjednoczone przystąpiły właśnie do pomysłu posadzenia biliona nowych drzew na ziemi. Inicjatywa jest promowana w czasie tegorocznego spotkania w Szwajcarii. Prezydent USA powiedział też, że rozwojowi amerykańskiej gospodarki towarzyszą intensywne działania na rzecz ochrony środowiska. “Mogę z dumą poinformować, że Stany Zjednoczone są w czołówce krajów o czystej wodzie i czystym powietrzu. Według najnowszego raportu, nasza woda i powietrze są najczystsza od 40 lat. Jesteśmy zaangażowani w ochronę wspaniałego dzieła boskiego stworzenia i naturalnego piękna naszego świata” – mówił Donald Trump.
Amerykański prezydent mówił w Davos, że katastroficzne prognozy dotyczące zmian klimatycznych są nieprawdziwe.

Jego zdaniem, należy odrzucić pesymizm i strach przed przyszłością. Donald Trump mówił, że apokaliptyczne wizje są tworzone przez środowiska, które chcą zawładnąć światem. “Takie prognozy są wytworem niegdysiejszych, głupich wróżbiarzy, których wszyscy znamy. Oni w latach 60. przewidywali przeludnienie, w latach 70. masowy głód, a w latach 90. kryzys naftowy. Ci alarmiści chcą w sposób absolutny zdominować wszelkie aspekty naszego życia. Nie pozwolimy radykalnym socjalistom zniszczyć naszej gospodarki i naszego kraju i wykorzenić naszej wolności” – dodał.

Przemówienie Donalda Trumpa skrytykowali w Davos przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym Greenpeace i Oxfam. Obie zarzuciły amerykańskiemu prezydentowi stawianie interesów przemysłu ponad troskę o dobro planety. Stany Zjednoczone uznawane są przez ONZ za jednego z największych trucicieli ze względu na wysoką emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Prezydent Donald Trump trzy lata temu wycofał Stany Zjednoczone z paryskiego porozumienia klimatycznego.

Tegorocznemu Światowemu Forum Ekonomicznemu w Davos towarzyszą także protesty przedstawicieli środowisk ekologicznych. Manifestujący zarzucają politykom bezczynność w obliczu zmian klimatu. Wśród uczestników spotkania w Davos jest też szwedzka nastolatka Greta Thunberg.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski, Davos/mt

COMMENTS