7.1 C
Chicago
czwartek, 28 marca, 2024

Daimler ogłosił zawieszenie aktywności w Iranie w związku z przywróceniem sankcji przez USA

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Potentat w produkcji samochodów, niemiecka firma Daimler ogłosiła, że „wstrzymuje do odwołania” swoją „ograniczoną działalność” w Iranie w związku z przywróceniem sankcji gospodarczych przez USA. Przedsiębiorstwo poinformowało o tym w oświadczeniu.

Służby prasowe Daimlera wyjaśniły, że wstrzymują działania zarówno w segmencie samochodów osobowych, jak i ciężarówek, w tym program produkcji i sprzedaży w Iranie ciężarówek marki Mercedes-Benz realizowany we współpracy z lokalną firmą – Iran Khodro Co. Współpracę przedsiębiorstwa nawiązały dwa lata temu. Daimler planował m.in. otworzyć reprezentacyjne biuro w Teheranie.

Firma zapowiedziała, że będzie uważnie obserwować rozwój sytuacji politycznej.

Stany Zjednoczone przywróciły sankcje gospodarcze wobec Iranu, które zostały zniesione w ramach porozumienia nuklearnego z Teheranem z 2015 roku. O północy czasu waszyngtońskiego czyli o 6 rano czasu polskiego wszedł w życie dekret Donalda Trumpa zakazujący sprzedaży Iranowi amerykańskiej waluty, zakupu irańskich obligacji oraz handlu złotem i innymi metalami szlachetnymi. Prezydent USA zabronił importu irańskiej stali i aluminium, perskich dywanów i pistacji. Restrykcje dotyczą także przemysłu motoryzacyjnego. Sankcje zakazujące importu irańskiej ropy naftowej mają wejść w życie w listopadzie. Układ został zerwany przez prezydenta Donalda Trumpa, który chce zmusić Iran do większych ustępstw w sprawie programu nuklearnego oraz zaprzestania agresywnych działań na Bliskim Wschodzie. Pozostali sygnatariusze porozumienia opowiadają się za jego respektowaniem.
Unia Europejska, by chronić interesy swoich firm, w odpowiedzi uruchomiła tak zwaną dyrektywę blokującą. Zaczęła ona obowiązywać o 6 rano. Dyrektywa umożliwia europejskim firmom żądanie odszkodowania od kontrahentów za poniesione straty. Zabrania też im stosowania się do amerykańskich restrykcji. Jeśli jakaś firma będzie chciała wycofać się z Iranu, wtedy musi poprosić Komisję Europejską o zgodę, a ta będzie wydawana w wyjątkowych sytuacjach.
Eksperci przewidują, że większość firm europejskich podporządkuje się sankcjom, by nie narażać na konsekwencje ze strony USA. W powstałą lukę mogę jednak próbować wejść Chiny, które także pozostają sygnatariuszem porozumienia z 2015 roku.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/LeFigaro & rtr/jl/dyd

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520