D.Trump mianuje nowego ambasadora w Polsce

D.Trump mianuje nowego ambasadora w Polsce

Biały Dom poinformował, że nowym ambasadorem USA w Polsce zostanie Georgette Mosbacher (czyt. Mosbaker) – biznesmenka i republikańska aktywistka, znajoma Donalda Trumpa. Mosbacher nie jest zawodową dyplomatką a swoją funkcję obejmie w wyniku nominacji politycznej.
Amerykanie mają zawodowych dyplomatów oraz ambasadorów z nominacji politycznej. Zawodowcy są urzędnikami państwowymi, którzy pną się po szczeblach kariery i mają status pracowników służby cywilnej. Ludzie ci pozostają na stanowiskach niezależnie od wyniku wyborów. Do zawodowych dyplomatów należą obecny ambasador USA w Warszawie Paul Johns, a także jego poprzednicy tacy jak Stephen Mull czy Daniel Fried. Ambasadorów z nominacji politycznej prezydent Stanów Zjednoczonych nominuje wedle swego uznania. Choć również muszą zostać zatwierdzeni przez Senat nie stawia się im tak wysokich wymagań zawodowych. Zostają nimi sojusznicy polityczni prezydenta, sponsorzy jego kampanii, znajomi albo osoby wobec których ma zobowiązania. Dyplomaci ci odchodzą z reguły ze stanowisk w momencie zmiany lokatora Białego Domu. Obecnie około 70% stanowisk ambasadorskich zajmują zawodowi dyplomaci a 30% stanowią osoby z nominacji politycznej.
Georgette Mosbacher jest multimilionerką i sponsorką Partii Republikańskiej. Należy do znajomych Donalda Trumpa określanych mianem FOD (Friend of Donald) i na wczesnym etapie zaczęła popierać jego kandydaturę. Nigdy nie kryła, że chce zastać ambasadorem w którymś z krajów europejskich.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/zr

 

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0