HomeCiekawostki

Na czym polega wyższość żywej choinki nad sztuczną? Trend się zmienia

Na czym polega wyższość żywej choinki nad sztuczną? Trend się zmienia

– Po boomie na choinki plastikowe kilka lat temu, ostatnio widać odwrót od tego trendu – uważa Adam Kwiatkowski, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Jeśli jesteście jeszcze przed zakupem świątecznego drzewka, przeczytajcie najpierw, dlaczego wybrać żywą choinkę, do czego przekonują Lasy Państwowe. Żywe drzewko może być wyrazem naszej troski o środowisko. Taka choinka po świętach nie zanieczyszcza środowiska, gdyż przetwarza się je np. na nawóz organiczny. – Coraz więcej osób wraca do kupna drzewka naturalnego, a zwolenników plastikowych drzewek ubywa. Żywa choinka, to przecież nie tylko zapach i klimat w domu. To dowód na poszanowanie dla środowiska, przecież drewno to surowiec biodegradowalny i całkowicie odnawialny – tłumaczy Kwiatkowski.

Najbardziej intensywny zapach mają daglezje, następnie świerki i sosny.
Najdłużej utrzymuje się igliwie jodeł, daglezji i sosen.

Leśnicy sugerują, żeby choinkę kupić jak najpóźniej, najlepiej bezpośrednio od producenta. “Ideałem jest samodzielne wybranie i wycięcie z plantacji. Potem trzeba choinkę wstawić w pojemnik z wilgotnym piaskiem lub do stojaka wypełnionego wodą”. W Polsce najczęściej kupowane są świerki, potem jodły.

AGW (aip)

COMMENTS