21.6 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Czy znane nazwisko pomaga w zrobieniu kariery politycznej?

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Anna Morawiecka, siostra premiera Mateusza Morawieckiego i córka posła Kornela Morawieckiego, powalczy w październikowych wyborach o fotel burmistrza Obornik Śląskich. Nie tylko rodzina Morawieckich robi polityczną karierę w naszym kraju. Czy znane w polityce nazwisko może być magnesem dla wyborców?

Anna Morawiecka jest zastępcą dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury, instytucji podlegającej magistratowi. Zdecydowała się kandydować w wyborach na burmistrza Obornik Śl., ponieważ uważa, że tej gminie potrzebne są zmiany i dobry gospodarz. Czy znane nazwisko bardziej pomaga czy przeszkadza w robieniu kariery politycznej? – Nie potrafię odpowiedzieć na tak zadane pytanie, ponieważ nie mam w planach robienia kariery politycznej. Uważam, że samorząd nie powinien być areną rozgrywek politycznych. Moim zdaniem pełnienie funkcji gospodarza miasta powinno być służbą na rzecz lokalnej społeczności – odpowiada siostra premiera.

 

W rodzinie Morawieckich najbardziej aktywny politycznie był senior rodu, poseł Kornel Morawiecki. Do czasu. Wszystko się zmieniło w 2015 r., gdy Polacy usłyszeli o synu, Mateuszu. Ten został wicepremierem i ministrem rozwoju w rządzie Beaty Szydło. Od tego momentu jego akcje w PiS szły tylko w górę. Obecnie Morawiecki jest premierem i cieszy się zaufaniem Jarosława Kaczyńskiego. Natomiast jego starsza siostra, Anna, chce zostać burmistrzem Obornik Śląskich. „Zostałam wychowana w patriotycznej rodzinie, gdzie od najmłodszych lat rodzice, Jadwiga i Kornel, mówili nam, jak ważna jest praca dla kraju i służba społeczna” – tak o sobie pisze siostra premiera.

 

Arkadiusz Poprawa, obecny burmistrz Obornik Śląskich, który walczy o reelekcję, nie boi się rywalizacji z Anną Morawiecką. – Wierzę w mądrość mieszkańców gminy – mówi burmistrz. Burmistrz uznał za całkowicie nietrafiony pomysł budowy mostu przez Odrę, który miałby połączyć gminy Oborniki Śląskie i Miękinia. O moście powiedział premier, co uznano za jego wkład w kampanię wyborczą siostry. Burmistrz bez ogródek stwierdził, że to „prezent” premiera dla siostry. Dla Arkadiusza Poprawy ten pomysł oznacza „marnotrawienie pieniędzy”.

 

Korzyść i mordęga

 

Barbara Zdrojewska nie miała łatwo, bo musiała wyjść z cienia znanego i lubianego we Wrocławiu Bogdana Zdrojewskiego, który przez lata był prezydentem miasta, potem ministrem kultury, a teraz jest europosłem. Zdrojewska była miejską i wojewódzką radną, teraz jest senatorem Platformy Obywatelskiej. Czy nazwisko jej pomogło? – Znane nazwisko pomaga w polityce pod warunkiem, że jest pozytywnie kojarzone. W życiu prywatnym jest głównie mordęgą, bo pozbawia prywatności, naraża na porównywanie i obwinianie za błędy członków rodziny.

 

W dzisiejszych czasach głębokich podziałów w społeczeństwie grupa potencjalnie życzliwych ludzi jest skutecznie równoważona przez myślących plemiennie nienawistników – komentuje pani senator. Poseł Przemysław Czarnecki (PiS), syn Ryszarda, mówi, że znane nazwisko może pomagać, bo buduje rozpoznawalność, a z drugiej może przeszkadzać, bo niektórzy postrzegają takie osoby przez pryzmat rodziny.

 

Przewaga na starcie

 

Dr Marzena Cichosz, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, nie ma wątpliwości, że znane nazwisko pomaga. – Kampania wyborcza kandydata, który wkracza po raz pierwszy w świat polityki składa się jakby z dwóch etapów. Ten pierwszy to uzyskanie rozpoznawalności wśród wyborców, a drugi to gromadzenie poparcia. Kandydaci ze znanym nazwiskiem mają ten pierwszy etap „w gratisie”, co już na starcie daje im przewagę nad konkurencją.

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520