HomePOLSKA

Czy to już “odlot” ministra Szumowskiego?! Chce by sklepy miały prawo do nieobsługiwania osób bez maseczek!

Czy to już “odlot” ministra Szumowskiego?! Chce by sklepy miały prawo do nieobsługiwania osób bez maseczek!

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział, że trwają prace nad wyposażeniem w dodatkowe uprawnienia podmioty prowadzące sklepy. W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną wyjaśnił, że chodzi o to, by miały one prawo do nieobsługiwania osób bez maseczek.

“Będzie to wprowadzone jako norma prawna, co najmniej w rozporządzeniu” – zapowiedział minister zdrowia. Łukasz Szumowski dodał, że nastąpi to jeszcze w tym miesiącu. Wczoraj na antenie Programu 1 Polskiego Radia minister zapowiedział kontrole w sklepach. Sprawdzani mają być klienci i pracownicy, czy zasłaniają usta i nos, co w takich obiektach jest obowiązkowe.

Łukasz Szumowski mówił także wczoraj w radiowej Jedynce, że w związku z pojedynczymi ogniskami koronawirusa na weselach, rozważana jest zmiana legislacji w sprawie wesel. Zmiany mają dotyczyć np. obowiązku rejestracji dużych wesel. Chodzi o zgłoszenie dużego przyjęcia i przekazanie listy gości, co ma umożliwić np. wszczęcie dochodzenia epidemicznego, czy kontrolę. W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną dodał, że nie wykluczone jest obniżenie limitu osób, które biorą udział w takiej uroczystości.

Łukasz Szumowski, w rozmowie z Dziennikiem, mówił, że w populacji wirusa nie jest dużo, o czym m.in. świadczą prowadzone badania np. wśród kuracjuszy udających się do sanatoriów. Wzrost zakażeń związany jest z ogniskami, które wybuchają w dużych zakładach pracy i kopalniach. Dodał, że na dziś, ewentualne obostrzenia, jeśli wprowadzony zostałby proces regionalizacji powiatowej, objęłyby 28 powiatów.

Minister zdrowia przyznał, że prawdopodobnie Polska zacznie testować podróżnych, którzy wracają z zagranicy. Brany jest także pod uwagę wariant kwarantanny. “Obecnie chorych powracających z zagranicy mamy stosunkowo niewielu. Teraz więc jeszcze nie ma takiej potrzeby” – podkreślił. Dodał, że zmiany dotyczące profilaktyki dotyczącej turystów, będą zależały od rozwoju sytuacji. “Niczego nie wykluczamy. Być może osoby powracające z zagranicy będą musiały przejechać przez >testowy drive-thru< i zrobić wymaz” – zapowiedział Łukasz Szumowski.

Minister, mówiąc o powrocie dzieci do szkół, zapowiedział, że przedstawi rekomendacje, a ostateczną decyzję podejmie premier. “Na pewno uwzględnimy regionalizację w powiatach. Możliwe, że w rejonach z dużą liczbą zakażeń będzie więcej kształcenia zdalnego. Wytyczne dla danego powiatu będzie przygotowywać inspekcja sanitarna. W każdej szkole konkretne decyzje podejmie jej dyrektor” – wyjaśnił.

Łukasz Szumowski wskazał, że na jesieni największym problemem będzie oddzielenie chorych na koronawirusa od tych, którzy będą mieli inne infekcje górnych dróg oddechowych. “Pracujemy nad strategią, mamy, chociażby szybkie testy antygenowe, które zostawiamy na sezon grypowy. Najtrudniejsza będzie logistyka – kto ma zlecić badania, jak transportować pacjentów” – powiedział. Minister zapewnił, że liczba respiratorów jest wystarczająca.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/DGP, wczesn./w Wj/ w gaj

COMMENTS