HomePOLSKA

Czy rozmowy przy Okrągłym Stole były jedynym sposobem obalenia komunizmu w Polsce?

Czy rozmowy przy Okrągłym Stole były jedynym sposobem obalenia komunizmu w Polsce?

Prezydent uważa, że Okrągły Stół jest symboliczny nie tylko dla przemian politycznych, ale także dla sposobu debatowania. Andrzej Duda otworzył debatę oksfordzką z udziałem młodzieży, która odbyła się w Pałacu Prezydenckim w 30-tą rocznicę inauguracji obrad. Młodzi ludzie zastanawiali się, czy rozmowy przy Okrągłym Stole były jedynym sposobem obalenia komunizmu w Polsce. 
Prezydent powiedział, że można różnie oceniać historię i tamte dzieje. Dzisiaj, jak mówił, patrzymy z punktu widzenia skutków, które wtedy tamtejsze wydarzenia w efekcie wywołały. Andrzej Duda podkreślił, że jedno jest pewne: zmienił się w Polsce ustrój, zmieniła się nasza sytuacja. “Dziś jesteśmy członkiem Unii Europejskiej, jesteśmy tez członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego”- mówił. Zaznaczył, że było to w zasadzie nie do pomyślenia zarówno w 1955 roku, kiedy tworzono Układ Warszawski, ani też w 1989 roku.
Młodzież debatowała w sali kolumnowej przy dokładnie tym samym stole, przy którym usiedli 30 lat temu przedstawiciele władzy i demokratycznej opozycji. Prezydent mówił, że kształt stołu ma wymiar symboliczny. “Symboliczny z punktu widzenia nie tylko przemian politycznych i przemian demokratycznych, które w Polsce nastąpiły, ale także ze względu na symbol sposobu debatowania – sposobu debatowania ludzi równych”- mówił. Dodał, że w 1989 roku miał 17 lat i wspomina czas obrad Okrągłego Stołu jako czas ważny nie tylko w jego życiu, ale także ważny w polskiej historii.
Debata oksfordzka z udziałem licealistów z Olsztyna i Ostrzeszowa odbywała się pod hasłem “Obrady Okrągłego Stołu były jedynym pokojowym sposobem obalenia komunizmu w Polsce”. Ci, którzy z tą tezą się zgadzali, argumentowali, że Okrągły Stół był jedynym kluczem, który pozwolił nam otworzyć drzwi do wolnej Polski, bez ich wyważania, czyli bez stosowania przemocy. Licealiści w grupie opozycyjnej wskazywali na zmierzch komunizmu nie tylko w Polsce ale także w Związku Radzieckim. Podkreślali, że w takiej sytuacji wystarczyło przeczekać ten czas i nie iść na ustępstwa z przedstawicielami władzy.
Obrady Okrągłego Stołu trwały od 6 lutego do 5 kwietnia 1989 roku. Uzgodniono między innymi wprowadzenie pluralizmu politycznego, legalizację NSZZ “Solidarność”, wolność słowa, niezawisłość sądów, termin częściowo wolnych wyborów do Sejmu, w których opozycji zagwarantowano 35 procent mandatów, oraz wolnych wyborów do Senatu.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Sylwia Białek/Rita/dydCOMMENTS